kapat ikonu

Fed'den 'iyimserlik azaldı' çıkışı

Amerikan iş dünyasının nabzını tutan ’’Bej Kitap’’ raporunun Aralık 2018 sayısını yayımlayan Fed, iyimserliğin azaldığını vurguladı.

  • Piyasalar
  • 06 Aralık 2018 10:00
  • Son Güncelleme: 06 Aralık 2018 10:23
Fed, Amerikan iş dünyası ile ilgili değerlendirmelerin yer aldığı ‘’Bej Kitap’’ raporunun Aralık 2018 sayısını yayımladı. Söz konusu raporda, iş dünyasındaki iyimserliğin azaldığı ifade edildi.
 
ABD Merkez Bankası (Fed), Amerikan iş dünyasındaki iyimserliğin, gümrük tarifelerine yönelik belirsizlik, durdurulamayan faiz oranları ve emek piyasasındaki arz eksikliği sebebiyle azaldığını duyurdu.
 
Fed tarafından Amerikan iş dünyasının nabzını tutan "Bej Kitap" raporunun Aralık 2018 sayısı dünya kamuoyu ile paylaşıldı.
 
DALLAS VE PHİLADELPHİA’DA BÜYÜME YAVAŞLADI
 
Bankanın 12 şubesinden gelen analizlerle oluşturulan raporda, ekonomik aktivitelerin çoğu bölgede ılımlı hızda artmaya devam etmesine karşın Dallas ve Philadelphia bölgelerindeki büyümenin bir önceki rapora göre yavaşladığına dikkati çekildi.
 
GÜMRÜKTE GENİŞLEME SÜRÜYOR
 
Raporda, Trump yönetiminin gümrük tarifelerinin imalatçılar için endişe kaynağı olmayı devam etmesine rağmen sektördeki genişlemenin sürdüğü dile getirildi.
 
KONUT SEKTÖRÜNDEKİ ZAYIFLIK SÜRÜYOR
 
Tüketici harcamalarının gücünü koruduğu belirtilirken, konut sektöründeki zayıflığın ise hâlen sürdüğü aktarıldı.
 
İŞ DÜNYASINDAKİ İYİMSERLİK AZALDI
 
Raporda, en çok iş dünyasındaki iyimserliğin azalmasına işaret edildi. Birçok şube şirketlerin pozitif yaklaşımını devam ettirdiği rapor edilirken, firmaların gümrük tarifelerine yönelik belirsizlik, önlenemeyen faiz oranları ve emek piyasasındaki kısıtlamalarına yönelik bildirimleriyle iyimserliğin bazı bölgelerde azaldığı kaydedildi.
 
ÜCRETLER ESKİSİNE GÖRE DAHA HIZLI YÜKSELDİ
 
İstihdamın ülke genelinde sıkılaşmayı sürdürdüğü ve çeşitli meslek kollarında yaşanan ciddi arz eksikliğinin üretim kapasitesini sınırladığı yine bu raporda yer aldı. Ücretlerin, arz eksikliği sebebiyle yavaşlayan istihdam artışına karşın eskisine göre daha hızlı yükseldiğinin de altı çizildi.
 
GİRDİ FİYATLARI ÜRÜN FİYATLARINDAKİ ARTIŞTAN DAHA HIZLI YÜKSELDİ
 
Öte yandan, ürün fiyatlarının tüm bölgelerde artmayı sürdürdüğü bildirilirken, girdi fiyatlarının ürün fiyatlarındaki artıştan daha hızlı yükseldiği hatırlatıldı.
 
DEĞERLENDİRMELER, FOMC TARAFINDAN KULLANILIYOR
 
Bej Kitap'ta yer alan değerlendirmeler, Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından da kullanılıyor.
 
SEKİZİNCİ TOPLANTIDA FAİZ ARTIRILACAK
 
FOMC'nin 2018 yılı itibarıyla sekizinci ve son toplantısını 18-19 Aralık tarihlerinde Washington'da yapacağı açıklandı. Ayrıca küresel piyasalar, yüzde 80 civarında bu toplantıda faizin artırılacağını bekliyor.
 
Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları, Fed'in faiz artırımını önümüzdeki yıllardan itibaren yavaşlatacağı şeklinde yorumlansa da ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Başkanı John Williams ise dün yaptığı açıklamasında faiz artırımının gündeme gelebileceğini ifade etmişti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol