kapat ikonu

Fedakârlık yapılmazsa enflasyon frenlenemez

Kopuz, fedakârlık yapılmaması durumunda, gıda fiyatlarının yükselişinin de etkisi ile enflasyonu frenlenemeyeceğini vurgulayarak, ancak asıl hedefin, tarımsal üretimi sağlam bir temele oturtmak olması gerektiğini söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, gıda fiyatlarındaki olağanüstü artışların engellenmesi adına gereken acil çözümün hükûmet tarafından yapıldığını ifade etti.
 
Ocak ayında en yüksek enflasyon artışı gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleşti
 
Son dönemlerde kredi faizlerinde kısmi bir gerileme ile karşılaşıldığını anımsatan Kopuz, bu gerilemenin kalıcı olması adına, enflasyonda düşüş trendine girilmesi gerektiğini dile getirerek, bu doğrultuda, uygulanan para politikası ve TL’deki daha dengeli seyrin, enflasyonun gerileme eğilimini destekleyebileceğini öne sürdü. Kopuz, özellikle son 5 ayda fiyatlarda çok ciddi artışlar olduğunu hatırlatarak, 2019 yılının ocak ayında, aylık en yüksek enflasyon artışının, yüzde 6,43 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda gerçekleştiğine değindi.
 
Tanzim satışların ardından zincir marketlerdeki ürünlerde yüzde 50’ye varan düşüş görüldü
 
Kopuz, yalnızca para politikası ve maliye politikası ile enflasyonla mücadele edilemediğine işaret ederek, bu işin bir de 'direkt kontrol politikaları' tarafı olduğunu kaydetti. Bundan dolayı bu tarz tanzim satış ağının kurulmasını, fiyatlarda dengeleme için gerekli bir müdahale olarak gördüğünün altını çizen Kopuz, bu ağın kurulması ile birlikte bazı büyük zincir marketlerdeki ürünlerde bir anda yüzde 50’ye varan düşüşler görüldüğüne dikkati çekti.
 
Tarımsal üretimi sağlam temele oturtmak şart
 
Tarımsal üretimi sağlam bir temele koymanın, girdi maliyetlerini olumsuz bir şekilde etkileyen kurları kontrol altında tutmanın ve tarımsal üretimin artırılmasının şart olduğunu aktaran Kopuz, ürün arzı noktasında lisanslı depo sayısını ve mevcut depoların kapasitelerinin yükseltmesi gerektiğini belirterek, tanzim sisteminin, özellikle Ürün İhtisas Borsasının da devreye girmesi ile birlikte gıda enflasyonunu dengeleyici bir işlev göreceğine inandığından bahsetti. Kopuz, bunun yanı sıra seracılık altyapısının da güçlenmesi ve verimliliğin artmasının büyük önem taşıdığını açıklayarak, bu noktada, geçen günlerde açıklanan Hazine destekli Ziraat Bankası kredi paketinin önemli olduğunu bildirdi.
 
Tanzim satışlar tarım ürünlerini alıp satan esnaf için sıkıntılı bir durum
 
Söz konusu satışların, tarım ürünlerinin alım satımını yapan esnaf için, sıkıntılı bir durum olarak görülebileceğinin farkında olduğunu duyuran Kopuz, ancak et ithalatı konusu gündeme geldiğinde, eğer fedakârlık yapılmazsa, gıda fiyatlarının yükselişinin de etkisi ile enflasyonun frenlenemeyeceğini yineleyerek, herkesin bunun altında kalacağını savundu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol