kapat ikonu

Fed tutanakları yayımlandı

Federal Açık Piyasa Komitesinin son toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı.

Federal Açık Piyasa Komitesi tarafından 25-26 Eylül'de yapılan son toplantısına ilişkin tutanaklar yayımlandı.

FAİZ ARTIRIMINA DEVAM SİNYALİ

Yayımlanan ABD Merkez Bankası (Fed) son toplantı tutanaklarında kademeli faiz artırımlarına devam edileceğinin sinyali verildi.

Fed, Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) 25-26 Eylül'de gerçekleştirilen son toplantısına ilişkin tutanaklarını paylaştı.

FAİZ EKONOMİNİN GÜCÜNÜ YANSITIYOR

FOMC'nin politika faizini yüzde 1,75-2’den yüzde 2-2,25 aralığına artırdığını toplantının tutanaklarında, faiz yükseltme kararının ekonominin gücünü yansıttığı belirtti.

ENFLASYONLA BÜYÜME UYUMLU OLACAK

Fed yetkililerinin gelecek döneme yönelik para politikasını da görüştüğü söz konusu toplantı tutanaklarında, FOMC üyelerinin genel olarak politika faizinde ek artırımların süren ekonomik büyüme, güçlü iş gücü piyasası şartları ve yüzde 2'ye yakın enflasyonla büyük ihtimalle uyumlu olacağını yönünde öngörülerinin yer aldığı detaylar bulunuyor.

PARA POLİTİKASI DARALTICI OLSUN

FOMC'nin faiz artırımlarının ne seviyeye kadar sürdürülmesi gerektiğine ilişkin tartışmalarının da masaya yatırıldığı tutanaklara göre, bazı üyelerin enflasyonun yüzde 2 hedefini kalıcı olarak aşmasını veya finansal dengesizliklerden kaynaklanan riskleri önlemek adına para politikasının bir süreliğine daraltıcı olması gerektiğini ve faiz oranının uzun vadeli seviyesinin üzerine yükseltilmesini savunduğu bildirildi. Bir iki üyenin ise ekonomide aşırı ısınma ve enflasyonda yükselme işaretleri görmeden önce daraltıcı para politikasını desteklemeyeceği bilgisi paylaşıldı.

EKONOMİK GÖRÜNÜME YÖNELİK RİSKLER DENGEDE

Tutanaklarda, ekonomik görünüme yönelik risklerin dengede olduğu, ABD yönetiminin ticaret politikalarından kaynaklanan belirsizliğin yatırımları olumsuz etkileyen aşağı faktörlerden biri olduğuna dikkati çekildi.

FİNANSAL BASKININ KÜRESEL EKONOMİYE YAYILMA OLASILIĞI

Fed yetkilileri, bazı yükselen piyasa ekonomilerindeki finansal baskının küresel ekonomiye yayılma olasılığını da aşağı yönlü riskler arasında değerlendirirken, ABD'deki yüksek güven ortamı, finansal genişleme ve elverişli finansal koşulları ise yukarı yönlü riskler olarak değerlendirdi.

YILI 4 FAİZ ARTIŞIYLA KAPATACAKLAR

Tutanakları değerlendiren analistler ise, Fed yetkililerinin 2018’i 4 faiz artışıyla kapatma planı konusunda kararlı oldukları şeklinde yorumladı.

FAİZ ARTIRMA BEKLENTİSİ YÜZDE 80’İ AŞTI

Öte yandan, Fed tarafından 18-19 Aralık tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan son 2018 toplantısında faiz artırmasına yönelik piyasa beklentisinin, tutanakların ardından yüzde 80'i aştığı bildirildi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol