kapat ikonu

Fed kararına dolardan ilk tepki

ABD Merkez Bankası (Fed), politika faizini sabit tuttu. Karar sonrası dolar kuru bir haftanın en yüksek seviyesine tırmandı.

  • Finans
  • 09 Kasım 2018 09:35
  • Son Güncelleme: 09 Kasım 2018 09:56
ABD Merkez Bankası (Fed), Kongre seçimlerinin ardından yapılan ilk toplantıda politika faizini yüzde 2-2,25 aralığında sabit tuttuğunu açıkladı.
 
FOMC TOPLANTISI OLAYSIZ SONA ERDİ
 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed), para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) iki günlük kasım toplantısının beklendiği gibi olaysız sona erdiği duyuruldu.
 
POLİTİKA FAİZİNİ SABİT TUTMA KARARI
 
ABD'de yapılan Kongre seçimlerinin hemen sonra yapılan toplantının ardından yayımlanan karar metninde, 9 FOMC üyesi politika faizini yüzde 2-2,25 aralığında sabit tutma kararı aldığı bildirildi.
 
GENEL VE ÇEKİRDEK EFLASYON YÜZDE 2 CİVARINDA
 
Ülke ekonomisinin güçlü büyümeyi ve iş gücü piyasasının sıkılaşmayı devam ettiğinin vurgulandığı karar metninde, genel ve çekirdek enflasyonun yüzde 2 civarında izlediği belirtildi.
 
POLİTİKA FAİZİNDE KADEMELİ EK ARTIRIMLAR HEDEFLENİYOR
 
Fed'in kademeli faiz artırımlarını devam edeceği paylaşılan metinde, "Komite, politika faizinde kademeli ek artırımlar hedefleniyor." İfadelerine yer verildi.
 
RİSKLER DENGE SEVİYESİNDE
 
Metinde öte yandan ekonomik görünüme yönelik risklerin denge seviyelerde seyrettiği değerlendirmeleri paylaşıldı.
 
SON TOPLANTIDA 25 BAZ PUAN FAİZ YÜKSELTME BEKLENTİSİ
 
Ayrıca Fed'in bu yılki son FOMC toplantısının, 18-19 Aralık'ta yapılacağı kaydedildi. Son olarak piyasaların, bankanın yılın son toplantısında politika faizini 25 baz puan daha yükselterek 2018’i toplamda 4 faiz artışıyla kapatmasını beklediği ifade ediliyor.
 
DOLAR SON İŞLEM GÜNÜNDE YÜKSELİŞTE
 
Dolar, Fed'in politika toplantısının ardından önemli paralar karşısında bir haftanın en yüksek seviyesinden işlem görüyor.
 
ARALIK AYINDAKİ FAİZ BEKLENTİSİ DOLARI YÜKSELTTİ
 
Fed faizleri sabit tutarken sıkılaştırmacı duruşunu teyit edip aralıkta gidilebilecek bir faiz artırımı için zemin hazırlamasıyla birlikte dolar, avro ve sterlin karşısında yükselişe geçti.
 
YATIRIMCILARIN GÖZÜ BÜYÜK EKONOMİLERDE
 
Yatırımcılar dikkati, döviz piyasasında yeniden ABD ile faizlerin aşırı yüksek düzeylerde kaldığı Japonya gibi diğer büyük ekonomiler arasındaki para politikası ayrışmasına çevrildi. Yen, doların karşısında beş haftanın düşüğüne yakın izledi. Doların altı önemli piyasa parası karşısındaki değerini takip eden Dolar Endeksi (DXY), haftanın son işlem gününde 96.75 puan ile bir haftanın en yüksek seviyesine kadar yükseldi. Analistler, “Fed’in aralık ayında faiz artırımına hazırlandığını söyleyebiliriz. Hisse senedi piyasasında ekimde düzeltmeden büyük oranda etkilenmediler.” şeklinde değerlendirmelerde bulunuyor.
 
Dolar, haftanın son işlem gününde saat 09:30'da 5,4662 TL seviyelerinde işlem görürken, avro ise 6,2476 TL seviyelerinde alıcı buluyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol