kapat ikonu

FED Faizleri Hakkında Önemli Açıklama

New York Fed Başkanı Dudley faiz artırımları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

New York Fed Başkanı Dudley faiz artırımları konusunda önemli açıklamalarda bulundu.
 
FED faiz artırımı konusunda son dönemlerde çeşitli tartışmalar meydana gelmeye başlamıştı. Piyasaları da yakından ilgilendirecek olan bu durum karşısında yapılacak açıklama da merakla bekleniyordu. ABD Merkez Bankasının New York şubesi başkanı olarak görev yapan Dudley konu hakkında açıklamalarda bulundu. Fed'in kademeli olarak faiz artırımına gitmesi konusunda açıklamalarda bulunan Dudley faiz artırımını desteklediğini de ortaya koymuş oldu.
 
FED tarafından uzun bir süredir devam eden desteklemeler sonrasında yüzde 2 oranında hedeflenen enflasyon verilerinin altında kalmasının şaşırtıcı bir durum olduğu ifade edilmişti. Enflasyon verilerinin beklentilerin altında kalmasının Fed'in kademeli olarak faiz artırımına gitmesi konusunda önemli çalışmaların yapılması gerektiğini de ortaya koydu.
 
Son dönemlerde ABD istihdam ve tarım dışı verilerinin açıklanmasının ardından istihdam oranlarının, işsizlik oranlarının ve ücretlerde meydana gelen çeşitli değişimlerin beklenenin altında olduğu öğrenildi. Ancak ikinci çeyrekte ortaya çıkacak verilerden dolayı bu harcamaların artması da beklentiler arasında yer alıyor. Kademeli bir şekilde gerçekleşecek olan faiz artırımının piyasaları olumsuz bir şekilde etkilemeyeceği düşünülüyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol