kapat ikonu

'FED Faizler İçin Açıklama Yaptı: 'Acele Etmeyeceğiz'

ABD Merkez Bankası FED bir süredir faiz değişikliğine gitmeyince yeni değişiklikler konusunda açıklamarda bulunuldu. Faiz oranlarının şimdilik stabil tutulduğu belirtildi.

ABD Merkez Bankası FED bir süredir faiz artırımı konusunda yeni çalışmalar denediklerini belirtmişti. Bunun üzerine yeni bir açıklama yapan FED Başkanı Jerome Powell konu hakkında değerlendirmelerde bulundu. Faiz artırımı konusunda kurum olarak herhangi bir acelelerinin olmadığını ve çalışmanın her yönden desteklenerek ve düşünülerek gerçekleştirileceğini belirtti.
 
Küresel ekonomide uzun süredir yaşanan yavaşlama ciddi sorunları beraberinde getirmişti. ABD'nin yurt içi şartlarını da etkilemesinin ardından faiz kararının desteklenmesi için bir çalışmanın yapılması bekleniyordu. Ancak bu kararın verilmesi için herhangi bir aceleci davranışta bulunmanın doğru olmayacağı dile getirildi.
 
Faiz Seviyeleri Uygun
 
ABD Merkez Bankası Başkanı Powell gerçekleştirdiği bir toplantıda faiz değişimi konusunda açıklamalarda bulundu. Şuan uygun bir faiz oranının bulunduğunu dile getiren Powell herhangi bir değişiklik için acele karar vermek istemediklerini açıkladı. Özellikle Çin ve Avrupa üzerinde yaşanan ve giderek büyüyen ekonomik yavaşlamanın ABD'nin gelişimi için büyük bir risk yaratabileceği düşünülüyor. Bu riski daha fazla tetiklememek adına faiz oranlarının ortalama olarak uygun şartları taşıdığı dile getiriliyor.
 
ABD Merkez Bankası tarafından bir süredir faiz artırımlarına ara verilmişti. Bunun üzerine pek çok kaynaktan ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan eleştirilen bu doğrultuda etkili olduğu ifade edilmişti. Ancak gerçekler çok başka çıktı. Yapılan açıklamalarda Trump'un eleştirilerinin süreci olumlu ya da olumsuz anlamda etkilemediğini ve bu konuda farklı kaynakları düşünerek harekete geçtiklerini açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol