kapat ikonu

Fed Başkanı Powell'dan "faizleri neden indirdik" açıklaması

Fed Başkanı Powell, faiz oranlarının 25 baz puan düşürülmesi sonrası gelen tepkileri değerlendirdi.

  • Gündem
  • 01 Ağustos 2019 10:14
  • Son Güncelleme: 01 Ağustos 2019 10:19

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell; daha iyi bir iş piyasasını başardıklarını, sabırlı tutumu alarak bugünkü adımı attıklarını, komite katılımcılarının konuyu dikkatle incelediğini, faiz oranlarının ekonomiyi desteklemek için düşürüldüğünü söyledi.

“Amerikan halkının çıkarları için indirdik”

Faiz oranlarını 25 baz puan indirme kararı aldıklarını ifade eden Powell, aşağı yönlü risklerin önlenmesi için böyle bir adımın atıldığını, küresel anlamda zayıflıklar olduğunu, Amerikan halkının çıkarları için faiz indirimine gidildiğini, bu adımın gelecek dönemlerde yaptırımı da olacağını, enflasyon hedefinin yakınlarında, faiz hedeflerinin nötr altında olduğunu ifade etti.

“Faiz oranlarının ekonomiyi desteklemesi için atılmıştır”

Powell; ücretlerin artmaya devam edeceğini belirterek, “Getirisi düşük işlerde orta gelirli kişiler iş bulmakta zorlanan insanlar hayatlarında daha iyi bir noktaya geldiklerini söylediler. Daha iyi iş piyasasını başardık. Sabırlı tutumu almıştık ve bugünkü adımı attık. Komite katılımcıları konuyu dikkatle inceledi. Faiz oranlarının ekonomiyi desteklemesi için atılmıştır. Ticaret politikalarındaki sorunlar Haziranda arttı ancak şimdi daha iyi durumda” dedi.

“Enflasyonun zaman içinde yüzde 2'ye çıkmasını bekliyoruz”

Enflasyon düşüklüğünün devam ettiğini hatırlatan Powell, “Çekirdek enflasyon 1,6 kalmış durumda. Bu enflasyonun zaman içinde yüzde 2'ye çıkmasını bekliyoruz. Yerel enflasyon sessizken, küresel anlamda oynamıştır. Yüzde 2'ye çıkmasının ötelenebileceğini düşünüyoruz. Tüm bunları düşünerek komite iyi bir görünüm olduğunu düşünmektedir” ifadelerini kullandı.

“Güçlü iş piyasası için uygun adım atmaya devam edeceğiz”

Powell, ticari belirsizliklerin ve küresel verilerin faizleri etkilediğini tüm bunları düşünerek uygun politika adımını attıklarını, her şeyi değerlendirmeye devam edeceklerini, güçlü iş piyasası için uygun adım atmaya devam edeceklerini söyledi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol