kapat ikonu

Fed Başkanı Powell, Trump tarafından görevden alınacağı iddialarına ne dedi?

Fed Başkanı Powell, ABD Başkanı Trump tarafından görevden alınacağı iddiaları hakkında, "Kanun açık. Dört yıllık görev sürem var. Bunun tamamını kullanma niyetindeyim" dedi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, “Federal Açık Piyasa Komitesi” üyelerinin faiz indiriminin uygun olduğu kanaatini taşıdığını söyledi.

“Faiz indirimi adımı atılabilir”

Fed Başkanı Powell, Merkez Bankası’nın gelecek dönemlerde bir faiz indirimi adımı atması ihtimalinin güçlendiğini, komite üyelerinin son dönemdeki ekonomik gelişmelerden ötürü endişeli olduğunu, daha gevşek bir para politikasının uygulanmasına ilişkin eğilimin güçlendiğini söyledi.

“Bazı endişeler var”

Powell, küresel büyümedeki yavaşlamanın, enflasyonun devam eden bir şekilde Fed’in yüzde 2,90 hedefinin altında kalmasının ve ABD’nin Çin başta olmak üzere ticaret ortaklarıyla devam eden ticari müzakerelerinin endişeler arasında yer aldığını söyledi.

“Faiz oranlarında bir miktar azaltılmaya gidiliyor”

Toplamda, politika tartışmalarının belirsizlik ortamına uygun şekilde cevap verilmesi üzerinde odaklandığını ifade eden Powell, “Birçok üyemiz Fed’in faiz oranlarında bir miktar azaltılmaya gidilmesinin en olası gördükleri senaryo için uygun olacağına inanıyor. Birçok üyemiz şu anda daha faiz indirimi gibi bir politikanın uygulanması durumunun güçlendiğini düşünüyor” dedi.

“Tüm verileri yakından izledik”

Powell konuşmasında ekonomik büyümeye yardımcı olacak uygun araçları kullanmaya devam edeceklerini, tüm verileri yakından izlediklerini dile getirdi.

“Dört yıllık görev sürem var”

Son dönemde ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarının ardından görevden alınabileceğine ilişkin iddialara ilişkin soruya da cevap veren Powell, "Kanun açık. Dört yıllık görev sürem var. Bunun tamamını kullanma niyetindeyim" şeklinde konuştu.

ABD Merkez Bankası Fed, bugün açıkladığı faiz aralığını yüzde 2,25-2,50 seviyesinde bırakarak karar metninde faiz hareketlerine ilişkin olarak kullandığı "sabırlı" ifadesini çıkarmıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol