kapat ikonu

FED Başkanı enflasyona yönelik şok açıklamalar yaptı

ABD Merkez Bankası Başkanı tarafından enflasyon değerlendirmesi yapılırken bu süreçte para politikaları hakkında şok açıklamalara yer verildi.

ABD Merkez Bankası Başkanı tarafından enflasyon değerlendirmesi yapılırken bu süreçte para politikaları hakkında şok açıklamalara yer verildi.
 
ABD Merkez Bankası Fed para politikalarında ne tür değişikliklere gidileceği yönünde görüşleri almaya başladı. Konu hakkında ekonomistler tarafından da bazı tahminlere yer verilmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde İş Ekonomisi Ulusal Birliği toplantısına katılan ve konuşan Fed Başkanı Yellen para politikalarını değerlendir. Aynı zamanda ABD ekonomisi hakkında da bazı açıklamalarda bulundu.
 
ABD ekonomisinde enflasyon hedeflerinin yüzde 2 seviyesinin altında kalması için planlamaların devam ettiği ve çalışmaların bu doğrultuda gerçekleşeceği ifade edildi. Bu konuda seviyenin yüzde 2 oranlarının altında kalmasının sanıldığı kadar olumlu sonuçlara yol açmayacağı ve Federal açık piyasa komitesinin güvenilirlik durumunu olumsuz etkileyebileceği ifade edildi. Güvenilirliğin sarsılmasının ardından ise ekonomik dengesizlikler meydana gelebilir uyarısı yapıldı.
 
Halihazırda devam eden düşük enflasyon durumunun geçici bir durum olduğu tahminleri yapılırken bununla birlikte önümüzdeki yıllarda yapılan çalışmalarla birlikte yüzde 2 seviyelerinde sabitlenme ihtimalinin bulunduğu açıklandı. Yellen değerlendirmesinin ardından 'Enflasyonun yüzde iki seviyelerinde sabitlenmesinin ardından para politikalarında beklemede kalmanın ihtiyatsız bir davranış olabileceğini düşünüyoruz' açıklamalarını yaptı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol