kapat ikonu

Fazla Tedavi Ücretleri Geri Alınabilir

Özel hastanelerden fazla alınan ücretler yapılan başvurular sonrasında geri iade edildiği için bu konuda vatandaşlara uyarı yapıldı.

Özel hastanelerden fazla alınan ücretler yapılan başvurular sonrasında geri iade edildiği için bu konuda vatandaşlara uyarı yapıldı.
 
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından anlaşmalı olan özel hastanelerde daha düşük ücretlerle tedavi olma imkanı sunuluyor. Bu süreç içerisinde devlet tarafından belirlenen katkı payı çerçevesinde belirli oranda bir ücret ödeyerek vatandaşların tedavi edilmesi amaçlanıyor.
 
Ancak bazı özel hastaneler SGK tarafından belirlenen ücretlerin çok üzerinde hatta yüzde 200 katı kadar fazla ödeme talep ettikleri gerekçesiyle tepkilere neden oldu. Hükümet tarafından yapılan düzenlemelerin ardından katılım payının en fazla iki katına kadar ücret alınabileceği dile getirildi.
 
Özel hastanelerin aldıkları ücretler konusunda tartışmaların artması sebebiyle bu konuda yeni çalışmaların yapılmasına karar verildi. SGK tarafından yapılan destekler sonrasında gerekli şikayetler ve başvurular sonrasında ödenen fazla ücretlerin geri iade edilebileceği öğrenildi. Şikayetler yapıldığı takdirde fazla ücret alan hastanelerin cezai işlemlerle karşı karşıya kalacağı konusunda da önemli uyarılar yapıldı. Bu konuda hastanelerin SGK tarafından belirlenen ücret kriterlerine uyum sağlamaları gerektiği özellikle ifade ediliyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol