kapat ikonu

Fatih'ten sonra Yavuz da sondaja başladı!

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin bugün itibarıyla bin 710 metre sondaj derinliğine ulaştığını söyledi.

  • Piyasalar
  • 07 Ağustos 2019 13:40
  • Son Güncelleme: 07 Ağustos 2019 13:46

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin bugün itibarıyla bin 710 metre sondaj derinliğine ulaştığını, burada yaklaşık olarak 2,5-3 aylık bir programın söz konusu olacağını, hedef noktaya ulaşıldığında doğal gaza ulaşılmış olacağını söyledi.

“2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak”

Bakan Dönmez, Yavuz sondaj gemisinin filoya katılan en son gemi olduğunu, Fatih sondaj gemisinin de adanın batısında çalışmalarını sürdürdüğünü belirtti.

Yavuz sondaj gemisinin Karpaz-1 kuyusunda sondaj çalışmalarına başladığını ifade eden Bakan Dönmez, “Bugün itibarıyla bin 710 metre civarında bir sondaj derinliğine ulaşmış durumdayız. Burada yaklaşık 2,5-3 aylık bir program söz konusu olacak. Öyle ümit ediyoruz ki hedef noktaya ulaştığımızda inşallah burada doğal gaz varlığına da ulaşmış olacağız” dedi.

“Varsa bulacağız”

Bakan Dönmez, buradaki çalışmalarını “varsa bulacağız” sloganı ile sürdürdüklerini belirterek, "Bu noktada varsa (petrol-doğal gaz) bunun da en kısa sürede keşfini gerçekleştirmiş olacağız. Barbaros Hayrettin Paşa sismik araştırma gemimiz de KKTC’den almış olduğumuz ruhsat bölgelerinde ve adanın güneyinde Türkiye Cumhuriyeti Petrol İşleri Genel Müdürlüğünün kendisine vermiş olduğu ruhsat bölgelerinde sismik araştırmalarına devam ediyor. Ağustos ayı içerisinde ikinci sismik gemimiz MTA Oruç Reis gemisini de Akdeniz’e göndereceğiz. Böylece iki sismik gemisi, iki sondaj gemisiyle Akdeniz’de bu çalışmaları sonuna kadar yapacağız” ifadelerini kullandı.Bakan Dönmez: Yavuz yeni sondajına başlayacak!Bakan Dönmez: Yavuz yeni sondajına başlayacak!

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol