kapat ikonu

Fatih sondaj gemisiyle 2-3 ayda ilk netice alınacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, Fatih sondaj gemisiyle ilk sondaja başlandığını belirterek, 2-3 ay içinde ilk neticenin alınmasının ümit ettiklerini vurguladı.

Bakan Dönmez, Bolu'nun Göynük ilçesinde yerli kömürden elektrik üretimi elde eden Aksa Enerji Santrali'ni ziyareti sırasında işçilerle birlikte yemek yerken, gazetecilere de açıklamalarda bulundu.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynakların Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli olduğunu savundu.
 
Güçlü Türkiye için enerji kaynaklarını sonuna kadar kullanmanın önemine değinen Dönmez, buranın da bunun güzel örneklerinden birisi olduğunu ileri sürerek, bir yılı kapatıp bir yıla girerken 2019'un, 2018'den daha güzel geçmesini diledi.
 
İLK SONDAJDA DOĞAL GAZ YA DA PETROL İÇİN DUA BEKLİYORUZ
 
Dönmez, STAR Rafinerisi’nin Türkiye'deki 4.-5. rafineri olarak hizmete girdiğini hatırlatarak, aşağı yukarı 6 milyar dolarlık bir projenin hayata geçirildiğini söyledi. Türk Akımı projesinden de bahseden Dönmez, önümüzdeki yılın sonlarına doğru onun da işletmeye açılacağını müjdeleyerek, deniz kısmındaki işlemlerin tamamlanmış olduğunu duyurdu. Dönmez, orada da ilerlemenin söz konusu olduğu bilgisini paylaşarak, ancak enerji ile ilgili asıl beklentinin yurt dışı menşeli değil yurt içinden olduğunu vurguladı. Fatih sondaj gemisi ile ilk sondaja başlandığını anımsatan Bakan Dönmez, önümüzdeki 2-3 ay içerisinde ilk neticeyi almayı ümit ettiklerini dile getirerek, buradaki işçilerden enerjideki bağımlılığı azaltmak için ilk sondajda doğal gaz ya da petrol bulmak için dua beklediklerini kaydetti.
 
‘VARSA BULACAĞIZ’ SLOGANIYLA HAREKET EDİLİYOR
 
Bakan Dönmez, ikinci sondaj gemisinin de şubat ortalarında geleceğini belirterek, daha önce zaten iki sismik araştırma gemisinin bulunduğunu ve bunların faaliyetlerine devam ettiğini ifade etti. Dönmez, iki sondaj, iki araştırma gemisiyle gece gündüz demeden 'Varsa bulacağız' sloganıyla hareket edildiğini vurguladı.
 
MADENCİLİKTE ÖNEMLİ BİR YIL GERİDE KALDI
 
Madencilik alanında havadan jeofizik görüntüleme alanında büyük yol alındığını ileri süren Dönmez, Türkiye’nin yüzde 80'inin adeta havadan röntgenini çektiklerine dikkati çekerek, bunu gelecek sene tamamlayacaklarını aktardı. Dönmez, madencilikte hakikaten önemli bir atılım yılının geride kaldığını vurgulayarak, sadece MTA olarak 1 milyon 500 bin metre sondajın yapıldığını açıkladı.
 
Dönmez, geçtiğimiz yıl bu rakamın 1 milyon olduğunu ve tarihî rekor kırıldığını hatırlatarak, önümüzdeki yıl da iş programına uygun olarak bu sondajların devam edeceğini duyurdu.
 
Burada tesisi gezen Dönmez, ana kumanda merkezinde işletme müdürü Özcan Hafızoğlu'ndan çalışmalar ile ilgili bilgi edindi. Dönmez, Göynük’te Akşemseddin Hazretlerinin türbesini de ziyaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol