kapat ikonu

Faizlerde düşüş devam ederse 200 bin konut satılır

Yüksek faiz oranları sebebiyle ipotekli konut satışlarının dip yapmasının ardından Halkbank ve VakıfBank'ın faiz oranlarında indirime gitmesi sektör temsilcilerini mutlu etti.

  • Emlak
  • 22 Şubat 2019 12:14
Halkbank ve VakıfBank’ın konut kredilerinde faiz oranını yüzde 1,49’a indirmesi, sektörü rahatlatacak. İndirimlerin sürmesi ve oranların yüzde 1’e kadar gerilemesi durumunda 200 bin ek konut satışının gerçekleşebileceği görüşünü savunan sektör temsilcileri, bu sayede hem tüketicilerin hem de bankaların kazançlı çıkacağına inanıyor.
 
Türkiye’de son 6 sene içerisinde 1 milyon 73 bin adet konut stoku oluştu
 
Gazetecilere açıklamalarda bulunan Coldwell Banker Türkiye ve Era Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, kamu bankalarının konut, taşıt ve ihtiyaç kredilerinde indirim uygulamasının hayati önem taşıdığını ifade ederek, Türkiye'de son 6 sene içerisinde 1 milyon 73 bin adet konut stoku oluştuğunu vurguladı. Yalnızca 2018 yılında konut kredi faiz oranlarının 2017'de ortalama yarım puanlık yükselişle yüzde 1,5'e kadar çıktığını ve satışı yapılamayan 218 bin konutun stoka eklendiğine işaret eden Taş, Halkbank ve Vakıfbank tarafından başlatılan bu indirim kampanyasının sektöre bir nebze de olsa nefes aldıracağını öne sürerek, konut kredi faiz oranlarının yüzde 1'in altına çekilmesinin çok kıymetli olduğunu ve genel çerçevede faiz oranlarında bir düşüş eğiliminin uzun süredir olduğunu, devamı gelmesi hâlinde satışlar ciddi oranda artacağını savundu.
 
İpotekli konut satışı 30 binden 6 binlere kadar düştü
 
Taş’ın ardından söz alan İcra Kurulu Üyesi Selçuk Çelik, kamu bankalarının tüketici kredi faiz seviyelerini yüzde 1,72'lerden yüzde 1,49'lara indirmesini herkesin istediği bir adım olduğunu dile getirerek, bunun devamının gelmesi ve psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına çekilmesinin önemli olduğunu anlattı. Vakıfbank ve Halkbank'ın 0,33 puanlık indiriminin 120 ay vade ve 400 bin TL’lik bir kredide aylık 400 lira, toplamda 45 bin lira iyileştirmeye tekabül ettiğini belirten Çelik, 2016, 2017 ve 2018 yıllarının ocak aylarındaki ipotekli konut satış ortalamasının 30 bin 400 adet olduğunu anımsatarak, bu senenin aynı ayında ise belirtilen rakamın 6 bin 537'ye kadar düştüğüne dikkati çekti.
 
Faizlerdeki yarım puanlık bir değişim ipotekli konut satışlarında 200 bin adet ev satışını tetikler
 
Çelik, yüzde 80 oranında düşüş yaşandığından bahsederek, 2017 yılında ortalama yüzde 1 civarında bulunan konut kredi faiz oranının 2018 yılında yüzde 1,5 olduğu için ipotekli konut satışı hemen hemen 200 bin azalışla, 473 binden 276 bine kadar gerilediğini bildirdi. Yarım puanlık bir değişimin ipotekli konut satışlarında 200 bin adet ev satışını tetiklerini söyleyen Çelik, faiz oranlarının yüzde 1 seviyesine düşmesi hâlinde 200 bin ek konutun satılabileceğini iddia ederek, bu durumun üreticiyi ve tüketiciyi mutlu edeceğini, bankacılık sektörünü de canlandıracağını ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol