kapat ikonu

Faiz İndirimleri Vatandaşa Yansıtılmıyor!

Ekonomi ile mücadele sonrasında bankalar kredi faizlerini düşürdüklerini açıkladılar. Ancak bu süreç içerisinde fiyatların müşterilere yansıtılmadığı öğrenildi.

  • Kredi
  • 25 Mart 2019 13:17
Bir süredir ekonomi ile mücadele için çeşitli para politikaları düzenlenmişti. Hükümetin verdiği destek sonrasında araç, konut ve ihtiyaç kredilerinde birtakım düşüşler yaşandı. Devlet tarafından verilen destek sonrasında kredi faizlerinin düştüğüne dair çeşitli açıklamalar yapılıyor. Ancak bankalara giden ve kredi sorgulaması yapan pek çok kişi bu düşüşlerin fiyatlara bir türlü yansımadığını dile getiriyorlardı. Bunun ardından gerçek ortaya çıktı. Bankaların müşterileri sigorta almaları konusunda zorunlu tuttukları tespit edildi.
 
Hayat sigortası normalde yasal bir zorunluluk içerisinde bulunmuyor. Ancak bu durumda bankalar tarafından müşterilere yasal bir zorunlulukmuş gibi yansıtılıyor. Sektör içerisinde en düşük sigorta primi ise 500 lira civarında gerçekleşiyor.
 
Bankalar Maliyet Eklemesi Yapıyor
 
Bankalar kredi verirken hayat sigortasını zorunlu tuttukları gibi çeşitli masraflar da eklemeyi ihmal etmiyor. Kredi ile alakası olmamasına rağmen pek çok kişiye ferdi kaza sigortası satılıyor. Prim fiyatları ise kullanılan kredi miktarına göre değişiklik gösteriyor. Bu süreç içerisinde 10 bin liralık kredi alan bir kişinin ödeyeceği prim miktarının 600 lira ile 800 lira arasında değişiklik göstermesi bekleniyor.
 
Yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen sigorta işlemleri bankalar tarafından müşterilere zorunlu tutuluyor. Bunun yanı sıra ilginç masraflar çıkarılıyor. Dosya masrafı adı altında 50 lira ve 2 lira BSM vergisi alınıyor. Ancak piyasada farklı masraflar ortaya çıkıyor. Bazı şubeler ve bankalar farklı sigortaları da hayata geçirdiği için bu masraflar katlanarak artıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol