kapat ikonu

Faiz indirimi ihtimali düşük

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Bilecik, Merkez Bankası’nın enflasyonda kalıcı bir iyileşme görmeden faiz indirimi yönünde bir adım atma ihtimalini düşük gördüğünü ifade etti.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) enflasyonda kalıcı bir iyileşme görmeden faiz indirimi yönünde bir adım atma ihtimalini düşük gördüğünü dile getirerek, ‘’Hatta adım atmaması lazım’’ dedi.
 
Bilecik, iş dünyası bakımından 2018 gelişmeleri ve 2019'dan beklentilerinden bahsetti. Avrupa'da 2018'de güçlü bir büyüme gerçekleştiğini hatırlatan Bilecik, bunun Türkiye'nin ihracatını desteklediğini belirterek, turizm sektörü cirolarında sıkıntı olmadığına dikkati çekerek, fakat burada daha fazla verimliliği sağlayacak fiyat artışlarına da ihtiyaç duyulduğunu bildirdi.
 
GÜMRÜK BİRLİĞİ’NİN GÜNCELLENMESİ GEREK
 
Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerektiğini kaydeden Bilecik, Gümrük Birliği modernizasyonu kapsamında müzakere sürecinin tekrardan başlıyor olmasını ya da o ivmeye yönelik bir yolculuğun yapılmasını, reel sektöre yapılabilecek en önemli finansal ve moral desteği anlamı taşıdığını savundu. Bilecik, 2019’da bunun emarelerini görmek istediğine işaret ederek, tüm sektörleri içine alan bir yaklaşımın oluşması yönünde beklentilerinin olduğunu aktardı.
 
FAİZ İNDİRİMİ KONUSUNDA ACELE EDİLMEMESİ LAZIM
 
Erol Bilecik, Merkez Bankası’nın politikalarına ve iş dünyasının merkez bankasından beklentilerine de değinerek, bugün finansal istikrarın ilk şartının fiyat istikrarı olduğunu anımsattı. Merkez Bankası’nın enflasyonda kalıcı bir iyileşme görmeden faiz indirimi konusunda bir adım atma ihtimalini düşük gördüğünü aktaran Bilecik, hatta adım atmaması gerektiğinin altını çizerek, ancak enflasyonda kalıcı bir iyileşme gördükten sonra 1 saat bile beklemeye gerek olmadığını savundu.
 
Nihayetinde buradaki kalıcılığı görmenin önemli olduğunu dile getiren Bilecik, dünyada çok acele edilerek atılan adımlardan ötürü tekrardan faizlerin muazzam derecede yükselmeye başladığı örneklerin, deneyimlerin yaşandığını ileri sürerek, ‘’Bu faizleri makul seviyelere düşürelim, indirelim, hızlıca hareket edelim derken genel olarak belli bir zaman sonra artırmak durumunda kalınmaması lazım. Bunu çok temel olarak böyle görüyorum, yani demem o ki faizler konusunda aceleci olmamak gerek.’’ tarzında konuştu.
 
Bilecik, TCMB’ye TÜSİAD olarak muazzam şekilde güven duyduklarını vurgulayarak, iş dünyası olarak onlara karşı en ufak bir güven sıkıntısının bulunmadığını aktardı. Özellikle enflasyon rakamlarının ya da sürecini daha iyi noktada hissettikleri an bu faize ilişkin kararlar alacaklarına inancının tam olduğunu belirten Bilecik, ancak bunun yakın zamanda olmasını beklemenin iyimserlik olduğunu duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol