kapat ikonu

Facebook yatırımcıları "Libra" konusunda uyardı!

Facebook, kripto para birimi Libra’yı planlandığı gibi 2020’de piyasaya süremeyecekleri duyurdu.

  • Teknoloji
  • 30 Temmuz 2019 16:20
  • Son Güncelleme: 30 Temmuz 2019 16:23

Facebook, kripto para birimi Libra’yı planlandığı gibi 2020’de piyasaya süremeyecekleri ve yatırımcıların buna hazır olması gerektiği uyarısında bulundu.

ABD'li teknoloji şirketi Facebook tarafından hazırlanan çeyrek dönem raporunda, Libra’ya dair risk faktörleri kapsamında, bir süredir üstünde çalıştıkları kripto para birimi projesinin haziranda tanıtılmasından bu yana bazı yasa yapıcılar tarafından eleştirildikleri belirtildi.

Yasa yapıcılar inceleme talep etti

Facebook, ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu (SEC) ile oluşturduğu raporda, Libra, birçok hükümet ve düzenleyicinin proje üzerinde inceleme talep etmelerine sebep oldu ve bu taleplerin devam etmesini bekliyoruz denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

Bunun yanında böylesine bir para biriminin piyasada kabul edilme durumu önemli derecede bir belirsizliğe sahip. Bu sebeple, Libra'nın veya bağlı olduğu ürünler ve hizmetlerin duyurulduğu tarihte piyasaya sürülmesinin bir garantisi yok.

“Blockchain teknolojilerine ilişkin büyük bir deneyime sahip değiliz”

Dijital para birimleri veya blockchain teknolojilerine ilişkin büyük bir deneyime sahip değiliz, bu durum da söz konusu ürün ve hizmetleri başarılı bir şekilde oluşturup pazarlayabilme olanağımızı kısıtlıyor.

Facebook blockchain departmanı başkanı David Marcus, daha önce Libra'ya ilişkin yaptığı açıklamada, söz konusu kripto para birimi ile, geleneksel yollarla para gönderme olanağına sahip olmayan kişilere daha etkili, ucuz ve güvenli bir alternatif sunmayı hedeflediklerini belirtmişti. Marcus'un açıklamalarının yasa yapıcıları ikna konusunda başarısız olmasıyla Marcus, ABD Senatosu Bankacılık Komitesinde denetleyicilerin sorularını yanıtlamıştı. Avrupa Birliği'nden Libra hamlesi!Avrupa Birliği'nden Libra hamlesi!

Trump da Libra'yı eleştirmişti

Libra'ya yönelik endişeler, senato üyeleriyle sınırlı kalmamış ve aralarında ABD Başkanı Donald Trump, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Frnasa Maliye Bakanı Bruno Le Maire ve Avrupa Merkez Bankası Yönetim Kurulu Üyesi Benoit Coeurein bulunduğu birçok üst düzey yetkili, Libranın finansal sisteme yönelik oluşturduğu riskler hakkında uyarmıştı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol