kapat ikonu

Facebook Reklamlardan Vergi Alacak

Facebook son zamanlarda işletmesi Türkiye'de olan ve geçerli vergi numarası sağlamamış olan reklam verenlerden yüzde 18 seviyesinde KDV alacağını açıkladı.

Sosyal paylaşım sitesi olan Facebook yeni yapığı açıklamalarda pek çok reklam vereni etkileyecek değerlendirmelerde bulundu. 1 Nisan tarihinden itibaren geçerli olmak üzere kanunlarda birtakım değişikliklerin yapıldığını ve bu değişikliklerin kısa sürede tüm işleyişi değiştireceği ifade edildi. Yeni düzenlemelerin ardından şirketin Türkiye'den aldığı reklamlarında yüzde 18 oranında KDV almasına karar verildi.
 
Yapılan Facebook yetkilileri açıklamaları çerçevesinde 'İşletmeleri Türkiye'de bulunan ve geçerli bir KDV numarası sağlamamış olan işletmelerden verdikleri reklamlar için yüzde 18 oranında KDV'nin alınacağını duyuruyoruz' ifadeleri kullanıldı.
 
Reklam Veren Şirketler KDV Ödemelerini Onaylar
 
Reklam vermek isteyen kişilerin bu süreçte hesap ayarlarını güncel hale getirmeleri ve bunun üzerine vergi numaralarını da eklemeleri öneriliyor. Bu açıklamanın ardından şirketlerin Facebook üzerinden reklam vermelerini amaçlamaları halinde KDV beyanında bulunacaklarını da onayladıkları ifade ediliyor.
 
Hesap ayarlarından vergi numaralarını girmemiş ve vergi numarası alamamış olan işletmelerden ise yüzde 18 oranında KDV ödenmesine karar verildi. KDV oranları ise reklam ücretleri içerisinde uygulanarak hayata geçirilecek. Manuel bir ödeme sistemi tercih etmek isteyenlerin ise reklam hesabına para gönderildiği zaman üzerinden KDV uygulanacağı ifade edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol