kapat ikonu

Eylül ayı sanayi üretim rakamları belli oldu

Sanayi üretimi eylül ayında ağustos ayına ve geçen senenin aynı ayına göre yüzde 2,7 azaldı.

Sanayi üretiminin eylül ayında ağustos ayına ve geçen senenin aynı ayına göre yüzde 2,7’lik azaldığı belirtildi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından eylül ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını kamuoyuyla paylaşıldı. Verilerde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bu ayda geçen seneye göre yüzde 2,7 azalırken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de 2,7 düşüş gösterdi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de söz konusu ayda yüzde 4,6 arttı. Bu dönemde 115,4 olarak hesaplanan endeks, geçen yıl 110,3 seviyesinde seyrediyordu. Ayrıca mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri bakımından eylül ayında düşüş yaşandı. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları bakımından, en fazla artış dayanıklı tüketim mallarında yaşanırken en fazla düşüş de ileri teknoloji sektöründe kaydedildi.
 
TAKVİM ENDEKSİNDEN ARINDIRILMIŞ SANAYİ ÜRETİMİ AZALDI
 
TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin eylül ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 2,7 azaldığı kaydedildi. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin de eylül ayında ağustos ayına göre, yüzde 2,7 düşüş kaydettiği aktarıldı.
 
ARINDIRILMAMIŞ SANAYİ ÜRETİM ENDEKSİ YÜKSELDİ
 
Arındırılmamış sanayi üretim endeksinin de, eylül ayında geçen senenin aynı ayına göre yüzde 4,6 yükseldiği açıklandı. Söz konusu dönemde 115,4 olarak hesaplanan endeksin, geçen senenin eylül ayında 110,3 seviyesinde bulunduğu hatırlatıldı.
 
SANAYİNİN ALT SEKTÖRLERİNDE DÜŞÜŞ
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri bakımından, eylül ayında imalat sanayi sektörü yüzde 2,8, madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi ağustos ayına göre yüzde 1,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretim ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,5 oranında düşüş yaşandı.
 
MADENCİLİK VE TAŞ OCAKÇILIĞI SEKTÖRÜ GEÇEN SENEYE GÖRE ARTTI
 
Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri bakımından da madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 5 arttı. Elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,3 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,2 azalış gösterdi.
 
SANAYİ GRUPLARINDA EN FAZLA DÜŞÜŞ YÜKSEK TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE OLDU
 
Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi grupları bakımından, eylül ayında ağustos ayına göre yüzde 7 ile en fazla artış dayanıklı tüketim malı sektöründe gerçekleşti. Buna karşın da en fazla düşüş yüzde 19 ile yüksek teknoloji sektöründe yaşandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol