kapat ikonu

Expatlar Aylık 70 Bin Lira Kazanıyorlar

Çok uluslu şirket çalışanların en yüksek ücretleri Hindistan'da bulunan şirketlerden aldıkları ve aylık kazançlarının 7 bin lirayı geçtiği öğrenildi.

Çok uluslu şirket çalışanların en yüksek ücretleri Hindistan'da bulunan şirketlerden aldıkları ve aylık kazançlarının 7 bin lirayı geçtiği öğrenildi.

Son dönemlerde isminden sıklıkla söz ettiren expatlar çok uluslu şirket çalışanları olarak biliniyorlar. Çok uluslu şirketlerin gelişen dünya düzeni içerisinde sayılarının artması son derece dikkat çekerken bu süreçte yıllık kazanç ortalamaları da araştırmacıları tarafından hesaplandı.

Yapılan hesaplamaların ardından kazançlarının adeta dudak uçuklattığı tespit edildi. Yıllık ortalama olarak 217 bin doların üzerinde kazanç sağladılar. Ancak dünya genelinde ülkeler arasında çalışan expatların en çok hangi ülkede kazanç sağladıkları merak konusu haline geldi. Bunun üzerine Hindistan kazanç konusunda ilk sırayı alarak büyük şaşkınlığa sebep oldu.

Hindistan'ın bir şehri olan Mumbai'de çok uluslu şirketlerde görev yapan expatların kazanç ortalaması dünya ülkelerinin ortalamasının üzerine çıkmaya başladı. Mumbai'de çalışan expatların yıllık kazançları 217 bin doların üzerine çıkarken bu listenin ikinci sırasında 207 bin dolar ortalama ile San Francisco bulunuyor. Üçüncü sırayı ise Zürih'te çalışanlar alıyor. Araştırmada 31 farklı şehir detaylı bir şekilde incelendi. Tüm ülkeler arasında en az kazanç sağlayan expatların Edinburgh'ta oldukları tespit edilmiş oldu.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol