kapat ikonu

Eximbank, gemi inşa sektörünün teminat sorunu için devrede

Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, gemi inşa sektörünün ihracatta önemli bir rol oynamasından dolayı bu sektördeki firmaların desteklenmesi hususuna özel önem verdiklerini bildirdi.

Gazetecilere konuşan Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, gemi inşa sektörünün ihracatta önemli bir rol oynaması sebebiyle bu alanda faaliyetlerine devam eden firmaların desteklenmesine özel önem verdiklerini ifade ederek, bu kapsamda dünyanın önde gelen bankaları ile kontrgaranti sağlamaları için görüşmeler yaptıklarını duyurdu.
 
İHRACATÇILARIN YOLUNU AÇMAK ADINA DAHA ÇOK RADİKAL ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİLDİ
 
Yıldırım, gemi inşa sektörü temsilcilerinin bir süre önce, teminat mektuplarının bazı Avrupa bankaları tarafından kabul edilmemesinden ötürü sıkıntı yaşadıklarını ve sorunun çözümü için hükûmetten destek istediklerini anımsatarak, son dönemde yaptıkları çalışmalarla ihracatçıların yolunu açmak adına daha çok radikal çözümler geliştirdiklerini ifade etti. Yıldırım, geçen sene yaptıkları yasal değişiklikle ihracatçılarla direkt olarak çalışabilme imkânı getirdiklerine işaret ederek, teminat mektubu olmadan da kredi verebilir hâle geldiklerini dile getirdi.
 
GEMİ İNŞA SEKTÖRÜNÜN DESTEKLENMESİNE ÖZEL ÖNEM VERİLİYOR
 
Yurt dışında da ihracatçılara teminat ve fon enstrümanlarını etkin bir biçimde sunduklarına dikkati çeken Yıldırım, zaman zaman karşılaşılan istisnai sorunları da çözmek adına ellerini taşın altına koyduklarını vurgulayarak, gemi inşa sektörünün ihracatta önemli bir rol oynaması sebebiyle bu sektördeki firmaların desteklenmesine özel önem verdiklerini yineledi. Yıldırım, bu kapsamda dünyanın önde gelen bankalarıyla kontrgaranti sağlamaları adına görüşmeler yaptıklarını bildirerek, ilk görüşmenin gerçekleştiğini, buradan sonuç aldıktan sonra önümüzdeki günlerde bu konuda 5-6 bankayla görüşme planlarının bulunduğunu ilan etti.
 
SEKTÖRÜN TALEP VE BEKLENTİLERİ DİNLENDİ
 
Sektörün sorunlarını çözme gayretlerinin süreceğini anlatan Yıldırım, 2 hafta evvel Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliğini ziyaret ettiklerini kaydederek, Türk Eximbank'ın yeni ürünleri ve uygulamalarıyla ilgili bilgilendirme toplantısı yaptıklarını duyurdu. Yıldırım, toplantıda sektörün talep ve beklentilerini dinlediklerini aktararak, bu taleplere ilişkin çalışmalara başlandığını iletti.
 
YABANCI ORTAKLI BANKALAR REKABETÇİ İMKÂNLAR YARATABİLİR
 
Yıldırım, ihracatçılar için uluslararası büyük bankalarla fonlama ve ticaretin diğer enstrümanlarında daha yakın çalışmalar sürdüreceklerinin sinyalini vererek, Avrupa bankaları nezdinde Türk bankalarına yönelik teminat limiti oluşturulmasına katkı sağlamaya ve işlem bazında değerlendirme yaparak finansman desteği oluşturmaya istekli olduklarını ifade etti. Yıldırım, Türkiye'de faaliyetlerine devam eden yabancı ve yabancı ortaklı bankaların bu doğrultuda rekabetçi imkânlar yaratabileceğini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol