kapat ikonu

Evinin Çatısında Elektrik Üretmek İsteyenler İçin Detaylar Açıklandı

Evinin çatısında elektrik üreterek elektrik faturası derdinden kurtulmak isteyenler için detaylar belli olurken Resmi Gazete'de yayınlandı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde vatandaşın belini büken elektrik faturaları için yeni biz çözümün getirildiği öğrenildi. Yeni süreçte vatandaşlara elektrik üretmeleri ve bu elektrik ve enerji sistemlerini satmaları için çeşitli haklar tanınacak. Geliştirilen lisanssız üretim modeli çerçevesinde vatandaşların lisans almadan sadece evlerinin çatısında üretim yapmaları bekleniyor.
 
Evlerde uygun cephelerde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi beklenen kaynaklar neticesinde elektrik üretiminin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Bu sistem içerisinde köklü değişikliklerin yapıldığı yönetmelik sonunda hazırlandı. Resmi Gazete'de yayınlanmasının ardından ise hayata geçirilmesi bekleniyor.
 
Detaylar Belli Oldu
 
Yeni elektrik üretimi sistemi içerisinde vatandaşlar en fazla tükettikleri kadar üretim yapabilecekler. Daha önceki sistem içerisinde tüketimlerinin 30 katına kadar tesis kurma hakları bulunuyordu. Bunun ardından vatandaşlar üretmiş oldukları ve tüketimlerinin dışında kalan elektriği sistemle paylaşma haklarını sorunsuz bir şekilde kullanabilecekler. Piyasada oluşturulmuş olan takas fiyatı üzerinden gerekli satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor.
 
Yeni düzenlemenin detaylarının belli olmasının ardından aylık mahsuplaşma sistemi içerisinde vatandaşların hafta içi ya da gece tüketmiş oldukları elektrik miktarını gündüz ya da hafta sonu üretmiş oldukları elektrik sistemi üzerinden karşılamalarına karar verildi. Bu sistem ile birlikte elektrik şebekesi bir anlamda depo olarak sorunsuz bir şekilde kullanılabilecek.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol