kapat ikonu

Ev tekstili sektörü ihracat hedefini aşacak

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği Başkanı Aydın, ev tekstili sektörünün 2019'da ihracatta 3,3 milyar doları geçmeyi hedeflediğini bildirdi.

  • Sektörel
  • 27 Aralık 2018 12:20
  • Son Güncelleme: 27 Aralık 2018 12:31
Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Ali Sami Aydın, ev tekstili sektörünün önümüzdeki yıl ihracatta 3,3 milyar doları geçmeyi hedeflediğini belirterek, sektörün 2019 hedeflerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
Aydın, dünyada tekstil denildiğinde ilk akla gelen ülkelerden birinin Türkiye olduğuna işaret ederek, geniş ürün yelpazesine sahip sektörün kendisini sürekli geliştirdiğini öne sürdü.
 
DÜNYANIN BİRÇOK YERİNDE TÜRK TEKSTİLİ TERCİH EDİLİYOR
 
Aydın, Türk ev tekstili sektörünün dünya çapında marka hâline geldiğini anımsatarak, dünyanın önde gelen otel zincirlerinden sayılı restoranlarına ve hastanelerine kadar birçok lokasyonda Türk havlu ve bornozunun, perdesinin ve dokumasının tercih edildiğini vurguladı. Elde edilen kalite algısıyla sektörün tüm ürün gruplarının yoğun talep gördüğünü ifade eden Aydın, sektörün ihracat yaptığı ilk on ülkenin Almanya, Rusya, ABD, İngiltere, İtalya, Hollanda, Fransa, İran, Polonya ve Romanya olduğunu söyleyerek, ev tekstili sektörünün dış ticaretteki öneminden bahsetti.
 
2019’DA 3,3 MİLYAR DOLAR İHRACAT HEDEFİ AŞILACAK
 
Aydın, ev tekstili sektörünün 2016’da 2,7 milyar dolar, 2017’de 2,8 milyar dolar ihracata imza attığını hatırlatarak, 2018 yılını ise 3 milyar dolar ihracatla kapatılacağını duyurdu. 2019'da ihracatta 3,3 milyar doların geçilmesinin hedeflendiğini anlatan Aydın, 170'in üzerinde ülkeye ihracat yapan güçlü bir sektör olduklarını kaydederek, Türkiye'nin Avrupa'nın en büyük ev tekstili ürünleri tedarikçilerinden biri olduğunu öne sürdü.
 
BAVUL TİCARETİYLE BİRLİKTE İHRACATTA 5 MİLYAR DOLARA ULAŞILDI
 
Dünya genelinde Türkiye’nin Çin, Hindistan ve Pakistan'ın ardından tasarım ve üretim gücüyle de dünyanın dördüncü büyük ev tekstili üreticisi konumunda bulunduğunu anlatan Aydın, Türkiye'nin ihracat yapan diğer ülkelere göre en büyük farkının, komşu ülkelerle yapılan bavul ticareti olduğunu savunarak, 2018'de yaklaşık 3 milyar dolar ihracat rakamı elde edildiğini, bavul ticaretinin de dâhil edildiğinde toplam ihracatın için 5 milyar dolara ulaştığını ileri sürdü.
 
PAZAR ÇEŞİTLEMESİ HEDEFLENİYOR
 
Aydın, belli dönemlerde yaşanan siyasi gerginliklerin ticaretin seyrini olumsuz etkilediğine değinerek, dünya pazarının artık anlık olarak birbirini takip ettiğini aktardı. Geçen senelerde en büyük pazarlarından olan Rusya'nın bir günde kaybedildiğini anımsatan Aydın, yerine yeni pazarlar koyulduğunu, ilişkilerin düzelmesinden sonra eski büyüklüğe ulaşmanın olay olmadığını öne sürerek, Türk ev tekstili sektörü olarak pazar çeşitlemesi yapmak ve Afrika, Güney Amerika gibi daha az pay alınan pazarlarda güçlenmek için projelerin geliştirildiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol