kapat ikonu

Ev Satacaklar Dikkat! Yeni Sistem Geliyor!

Son dönemlerde taşınmaz olan mallarını satmak isteyenler için yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemelerle birlikte alım ve satım işlemlerinin daha kolay hale getirilmesi planlanıyor.

  • Emlak
  • 29 Haziran 2017 23:39
Son dönemlerde taşınmaz olan mallarını satmak isteyenler için yeni düzenlemeler getirildi. Bu düzenlemelerle birlikte alım ve satım işlemlerinin daha kolay hale getirilmesi planlanıyor.
 
Bir süredir gayrimenkul satışları üzerinde yapılan çalışmalar gündeme gelmişken bu süreç içerisinde çalışmalarda sona gelindi. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından gayrimenkul satışları üzerinde yapılan değişiklikler ilk kez açıklanmış oldu. Bu süreçte 10 yıllık vergi istisnası ve kademeli geçiş gibi sistemler gündeme taşınmaya başlandı. Yapılması planlanan çalışmaların açıklanmasının ardından inşaat sektörü üzerinde de etkilerini göstermeye başladığı ve son derece benimsendiği açıklandı. Çalışma hakkında detaylar verilmeye başlandı.
 
Satışlarına ardından vergi muafiyet süresi 5 yıl olarak belirlenmişti. Bunun ardından süre uzatılarak 10 yıla kadar çıkarıldı. Artık 5 yıldan kısa sürede konut alan vatandaşların maddi açıdan da rahatlayacakları belirtildi. Taşınmazlar 5 yıllık süreç içerisinde satılırsa bununla birlikte gelirin tamamının üzerinden vergilendirilmesi için çalışmalar tamamlanacak. Her iki tarafında çıkarları gözetilerek böyle bir çalışmanın yapılması uygun görüldü. Tasarının görüşüldükten sonra yasalaşması halinde vergi tamamı üzerinden düşünüldüğü zaman 2 yıla indirilmiş olacak. Bu süreç içerisinde gayrimenkulünü sonradan satışa çıkaranlar için yüzde 40, 3 yıl sonra satışa çıkaranlar için yüzde 50, 4 yıl sonra satışa çıkaranlar için yüzde 60 ve daha fazlası için yüzde 75 oranında vergi istisnasının uygulanmasına karar verildi.
 
Bu sistem gayrimenkul satışı gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar için çok karlı bir sistem olarak değerlendiriliyor. Bir yandan satışlar sırasında ortaya çıkan vergi yükü de hafifletilmiş olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol