kapat ikonu

Ev sahipleri isyan ettiler

Son dönemlerde yaşanan çeşitli vergi artışları ev sahiplerinin isyan etmesine neden oldu.

  • Emlak
  • 02 Ağustos 2017 09:18
Son dönemlerde yaşanan çeşitli vergi artışları ev sahiplerinin isyan etmesine neden oldu.
 
Ev sahiplerine yakından ilgilendiren emlak vergilerinde meydana gelen artış çeşitli tartışmalara neden olmaya başlamıştı. Bu süreç içerisinde yaşanan artışların rast gele biçimde olması ve haksız bir şekilde gerçekleşmesi çeşitli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bu durumun ardından konut sahipleri artan fiyatlara itiraz etmeye başlayınca farklı bir durum ortaya çıkmaya başladı. Davalar bu konu hakkında açılmaya başlandı.
 
İstanbul'da pek çok ilçede konut sahipleri artan vergilerin kendi bütçelerini olumsuz etkilediği ve hızlı bir atışın gerçekleştiği konusunda itirazlar yükselmeye başlayınca konu hakkında davalar açılmaya başladı. Vergilerin bir yıl içerisinde 3.8 kat artmış olmasının haklı bir sebebinin bulunmadığı iddia edildi. Enflasyon artışlarına bakılarak yaşanan artışın doğru olmadığı ve bu kadar yüksek bir artışın yaşanmasının mümkün olmadığı ifade edilmişti. Kaba bir hesap yapıldığı zaman yüzde 300 oranındaki bir artışın gerekli olmadığı ancak keyfi bir artış olduğu için emlak sahiplerini de zor durumda bırakmaya yönelik bir hareket olduğu ifade edildi.
 
Bölgelere göre artışın çeşitlilik kazandığı ve bazı bölgelerde adeta rekor denemesinin gerçekleştirildiği ifade edildi. İstanbul'a bakıldığı zaman en büyük artışın Beşiktaş ilçesinde olduğu öğrenildi. Belediyelerin gerçekleştirmiş olduğu artışlar vatandaşlar tarafından karşılık bulmadığı için bu konuda değerler üzerinden yeni bir çalışma başlatıldı. Hükümetin konu hakkında gerekli adımlar atması bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol