kapat ikonu

Ev sahibi olmak artık hayal değil!

Vergi ve faiz indirimi sonrasında ev maliyetleri önemli ölçüde düştü. En son olarak ise tapu harcı masraflarında indirime gidildi. Dolayısıyla konut sahibi olmak artık hayal değil.

  • Emlak
  • 17 Mart 2017 12:02

Konut satın almak isteyenler için birbirinden cazip fırsatlar var. Hem tapu harçlarında indirime gidildi hem de vergi maliyetleri ciddi anlamda indirildi.

Son dönemlerde yaşanan durgunluk inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilemişti. Bu doğrultuda bir yandan müteahhitlerin işini kolaylaştırmak diğer yandan vatandaşı teşvik etmek için bazı tedbirler alınmıştı.

15 Temmuz daire girişimi sonrasında bazı bankalar konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,88 seviyelerine kadar düşürmüştü. Bu kredi kampanyası bazı bankalarda halen geçerli.

20 yıl vadeyle konut sahibi olmak mümkün

Öte yandan Emlak Konut GYO, 240 ay vadeyle konut sahibi olmanın önünü açtı. Bu proje şuan sadece pilot bölgelerdeki illerle sınırlı tutuluyor. Gelen yoğun talepler üzerine önümüzdeki dönemde bu projenin daha kapsamlı hale gelmesi bekleniyor.

Emlak Konut GYO liderliğinde çok sayıda firma kısa süre içerisinde yüzlerce konut sattı. Bu konutların aylık faiz oranı yüzde 0,45’e kadar düştü. Tüm bunlara ek olarak konut satışlarında KDV yüzde 18’den yüzde 8 seviyelerine indirildi.

Gerek ev fiyatlarının yüksek olması gerekse de konut kredisi faiz oranlarının beklenenden yüksek olması emlak sektörünün önde gelen firmalarını harekete geçirdi. Vatandaşın ödeme yükünün hafifletmek isteyen bu firmalar 240 ay vadeyle ev satışlarına başladı. Projeye olan ilgi ise her geçen gün artıyor.

Tapu harcı masrafları yüzde 25 azaldı

Bakanlar Kurulu kararı sonrasında dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre, yüzde 4 olan tapu harcı masrafları 30 Eylül 2017 tarihine kadar yüzde 3’e indirildi. Kısacası tapu harcı yüzde 25 düştü.

Mesela 300 bin değerindeki bir dairenin tapu masrafı 15 Mart tarihinden önce 12 bin liraydı. Dün yürürlüğe giren düzenleme ile birlikte bu maliyet 9 bin liraya düşürüldü.

Tapu harcında yapılan düzenlemenin emlak sektörüne bir canlılık getirmesi bekleniyor. Edinilen bilgilere göre, harç düzenlemesinin bütçeye maliyetinin yaklaşık 900 milyon lira olacağı tahmin ediliyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol