kapat ikonu

Ev hanımları evden emekli olabilecekler

Evde çalışan kadınların geçimlerini sağlamalarının yanı sıra devlet tarafından verilecek büyük destekler sonrasında emekli olma imkanlarının sunulduğu belirlendi.

Evde çalışan kadınların geçimlerini sağlamalarının yanı sıra devlet tarafından verilecek büyük destekler sonrasında emekli olma imkanlarının sunulduğu belirlendi.
 
Yapılan çeşitli araştırmalar sonrasında ev işleri ile uğraşan toplam 12 milyon kadının bulunduğu tespit edildi. Pek çok kadının ek gelir elde etmek, evden para kazanmak için çeşitli işlerle uğraştıkları belirlendi. Kadınların para kazanabilmek adına evde geliştirdiği iş kolları artık emeklilik sistemine dahil edilecek. Daha önceki dönemlerde evden çalışan kadınların emekli olmak gibi herhangi bir imkanları bulunmuyordu. Ancak son dönemlerde istekler doğrultusunda hükümet tarafından bu tür bir kararın verildiği açıklandı.
 
Evde çalışan kadınlarında geleceklerini teminat altına almak için düzenlemeler yapıldı. Artık düşük primlerle sigortalı olma imkanının tanındığı açıklandı. Ancak isteğe bağlı olarak sigortalı olmak isteyen kadınların evde örgü, yemek, dikiş gibi çeşitli alanlarla herhangi bir üretim yaparak satış yapmaları gerekiyor. Üretim yaptıktan sonra satışını gerçekleştiren kadınlara emeklilik imkanı sunuluyor. Bu süreç içerisinde vergi dairesine giderek herhangi bir vergi yükümlülüğünün bulunmadığına dair bir belge almaları gerekiyor. Bu belgenin alınmasının ardından isteğe bağlı olarak sigorta belgeleri dolduruluyor.
 
Gerekli belgelerin doldurulmasının ardından düşük prim ödemeleri ile emekli olma imkanı sağlanıyor. Diğer prim imkanlarına göre 113 liralık bir karın elde edildiği ifade edildi. Ayrıca kadınlara da çeşitli şartlar dahilinde erken emekli olma şartının sunulduğu açıklandı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol