kapat ikonu

Euro Bölgesi ortak bütçe kuracak!

Euro Grubu Başkanı Centeno, Euro Bölgesi bütçe enstrümanının yönetim ve finansmanıyla ilgili tüm kritik unsurları üzerinde anlaşma sağladıklarını söyledi.

  • Finans
  • 10 Ekim 2019 13:58
  • Son Güncelleme: 10 Ekim 2019 14:01

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, Euro para birimini kullanan Avrupa Birliği (AB) üyesi 19 ülkenin maliye bakanlarının Lüksemburg'da gerçekleştirdiği Euro Grubu Toplantısı'nın ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Euro Bölgesi bütçe enstrümanını gerçeğe dönüştürdük”

İlk olarak Fransa'nın ortaya attığı ve Almanya'nın desteğini alan Euro Bölgesi bütçesi kurulmasına ilişkin konuları ele aldıklarını söyleyen Centeno, "Euro Bölgesi bütçe enstrümanını gerçeğe dönüştürdük. Euro'nun temellerini destekleyen yeni bir dayanağımız oldu." diye konuştu.

Centeno, maliye bakanlarının Euro Bölgesi bütçe enstrümanının yönetim ve finansmanı ile ilgili bütün kritik unsurlar üzerinde anlaşma sağladıklarını bildirdi.

Bütçede yön gösterici rol oynayacak

Bütçe uygulama ve idaresi konusunda AB Komisyonu'nun yetkili olacağını belirten Centeno, üye ülke hükümetlerinin bütçede yön gösterici rol oynayacağını söyledi. Centeno, yeni bütçenin ekonomik büyümeye ve dayanıklılığa katkı sağlamayı amaçladığını kaydetti.

Euro Bölgesi bütçesinin, 2021 yılında yürürlüğe girmesi ve ilk aşamada yaklaşık 17 milyar Euro olması bekleniyor.

Piyasalarda Barış Pınarı Harekatı etkisi! Dolar ve euro bugün ne kadar oldu?Piyasalarda Barış Pınarı Harekatı etkisi! Dolar ve euro bugün ne kadar oldu?
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol