kapat ikonu

Euro bölgesi bütçesi oluşturuluyor!

Euro Grubu Başkanı Centeno, AB üyesi 19 ülkenin maliye bakanı ile Euro bölgesi bütçesi oluşturulması kapsamında bir araya geldi.

  • Finans
  • 14 Haziran 2019 12:10

Euro Grubu Başkanı ve Portekiz Maliye Bakanı Mario Centeno, bütçe enstrümanının temel özellikleri konusunda anlaşma sağladıklarını duyurdu.

Euro bölgesi bütçesi konuşuldu

Centeno, Euro’yu kullanan AB üyesi 19 ülkenin maliye bakanı ile Lüksemburg'da bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, daha önce Fransa tarafından ortaya atılan ve Almanya tarafından da desteklenen Euro Bölgesi bütçesi kurulmasını ele aldıklarını ifade eden Centeno, "Bütçe enstrümanı, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve bankacılık birliği konularında ilerleme sağlamayı amaçlıyorduk. Bütçe enstrümanının temel özellikleri konusunda anlaşma sağladık" dedi.

Ekonomik ve parasal birlik güçlenecek

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin katılacak üye ülkelerin ekonomik yakınlaşmasını ve rekabetçiliğini destekleyeceğini, ekonomik ve parasal birliği güçlendireceğini ifade etti.

Finansman kaynakları konusunda anlaşma sağlanmadı

Enstrümanın ekonomik büyümeye ve dayanıklılığa da katkı sağlayacağına dikkati çeken Centeno, söz konusu bütçe önceliklerinin AB liderleri ve Euro Grubu tarafından belirleneceğini anlattı.

Centeno, Euro Bölgesi bütçesinin üye ülkelerdeki yapısal reformları destekleyeceğini ayrıca kamu yatırımlarını finanse edeceğini belirtti.

Bütçe boyutunu AB liderlerinin belirleyeceğini kaydeden Centeno, bütçe yönetimi ve finansman kaynakları konularında ise henüz bir anlaşma sağlanmadığını, çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Euro Bölgesi bütçesine ilişkin uzlaşı, Brüksel'de gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi'nde görüşülecek.2020'de yeni bütçe sistemine geçiliyor2020'de yeni bütçe sistemine geçiliyor

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol