kapat ikonu

Euro 4 liranın üzerini gördü

Euro 4 liranın üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Yükselişini sürdüren dolar ise 3,77 seviyesine ulaştı. Saat 12.00 sıralarında dolar 3,69 euro ise 3,99'dan alıcı buldu.

Dolar 3,77'yi aşarak tüm zamanların rekorunu kırdı. Euro da tarihinde ilk kez 4 TL'yi geçti. Saat 12:00 itibarıyla dolar 3,76 seviyelerinde iken, euro 3,99 seviyelerinde işlem gördü.

Meclis'teki anayasa görüşmelerine odaklanan politik gerginlikler, artan güvenlik riskleri, Fitch'in yaklaşan not kararı ve Merkez Bankası'nın faiz toplantısına bağlı endişelerle dövizde rekor tırmanış sürüyor. Türk Lirası karşısında dolar 3,77'i aştı, Euro ise tarihinde ilk kez 4 TL'yi aşarak rekorunu yeniledi.
 
Eurodan tarihi seviye
 
Avrupa para birimi euro, dünkü kapanış fiyatı olan 3.93 lirayı yaklaşık 7 kuruş birden aşarak, tarihinde ilk kez 4 liraya ulaştı. Euro 4.004 lirayı gördükten sonra saat 11.45 sıralarında 4.01 lira ile rekorunu yeniledi.
 
Dolar yükselişini sürdürüyor
 
Dünkü kapanışta 3.74 lira ile tarihi rekor düzeyini test eden dolar da 3.7275 lira ile güne rekora yakın başladıktan sonra tırmanışını sürdürdü ve 3.7767 lira ile ilk rekorunu; saat 11.45 sıralarında da 3.7807 lira ile günün ikinci rekorunu kırdı.
 

27 Ocak'ta açıklanacak Fitch notu bekleniyor

 
Piyasa analistleri, uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch'in Türkiye'nin notunu kırma olasılığına dikkat çekiyor. Türkiye'ye tek "yatırım yapılabilir" notu veren Fitch'in not kararını 27 Ocak'ta açıklaması bekleniyor.

 

TCMB'nin faiz kararı ne yönde olacak?

 
Habertürk'te yer alan habere göre; Merkez Bankası Para Politikası Kurulu da (PPK), Fitch değerlendirmesinden üç gün önce, 24 Ocak günü toplanarak faiz kararı verecek.
 
Piyasa işlemcileri, PPK'nın politik baskılar olabileceği kaygısıyla, "vermesi gereken faiz artırım" kararını veremeyebileceğine dikkat çekiyor.
 
Dolardaki global güçlenme dolar/TL'de de yukselişi tetikliyor. Doların belli başlı altı para birimi karşısındaki değerini ortaya koyan dolar endeksi 14 yılın zirvesinden geriledi. Geçen hafta 103,82'ye kadar çıkan endeks 101 seviyesine gevşedi.
 
Merkez Bankası'nın TL'nin sert değer kayıplarına karşın faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi doları baskılıyor.
 
Türkiye'ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch'in 27 Ocak'taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.
Habertürk
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol