kapat ikonu

Et ve tavuk fiyatlarına zam geldi

Et ve tavuk fiyatlarına zam geldi. ESK (Et ve Süt Kurumu) yükselen maliyetler nedeniyle et ve tavuk fiyatlarına zam yaptı.

ESK, dana etinde yüzde 4-12 arasında zam uygularken tavuk etinde ise yüzde 10 oranında zam uygulamayı uygun gördü.
 
Artan maliyetler sebebiyle et fiyatlarını regüle etmek üzere işe dahil olan ESK, dana ve kuzu etine değişen oranlarda zam yaptı. Sabah gazetesinden Pınar Çelik Nacar’ın haberinden elde edilen bilgilere göre, yüzde 4 ile 12 arasında zam yapılan dana etinde en yüksek fiyat artışı kıymada gerçekleşti.
 
Kıyma fiyatları ne kadar oldu?
Sabah’ın haberine göre, yeni tarifeye göre dana kıymanın fiyatı 3 liralık artışla 25.75 liradan 28.75'e, dana kuşbaşının fiyatı ise 1.6 lira artışla 29.40 liradan 31 liraya çıktı. Kuzuya yapılan zam dana etine yapılan zamdan fazla oldu. Kuzu etine yüzde 7 ile 23 arasında zam yapılması kararlaştırıldı. Artıştan en çok kuzu şiş, kuzu kol, kuzu çatal ve kuzu gövde etkilendi. Kuzu şişin fiyatı 6.1 lira, kuzu kolun 5.4 lira, kuzu çatalın 4.9 lira yükseliş yaşadı.
 
İpar Et yetkilileri, "ESK bile zam yaparken biz nasıl kıymayı 31 liradan satalım. 31 liradan ancak hastalığı olup olmadığı belli olmayan ithal karışım et satılabilir" şeklinde konuştu.
 
ESK'nın artan ham madde fiyatları sebebiyle fiyatları zamlandırmaya mecbur olduğu önemle belirtiliyor.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tavan fiyat uygulamasını getirdikten hemen sonra yaptığı açıklamalarda karkas yağsız et için fiyat 23.30 TL, yağlı et için 21.80 TL, kıyma için 32 TL, kuşbaşı et için 34 TL olarak belirlendiğini açıklamıştı.
 
Tavan fiyat uygulamasının ardından kasaplar fiyatları değiştirmemiş, kıyma 40-45 lira arasında satılmıştı. Zincir marketlerde ise kıymanın fiyatı 32-37 lira arasında seyrediyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol