kapat ikonu

Et İçin Sıfır Gümrük Düzenlemesi Uzatıldı

Et fiyatlarını düşürmek ve daha ucuza mal etmek adına sıfır gümrüklü ithalat uygulamalarının Haziran ayına kadar uzatılmasına karar verildi.

Et fiyatlarını düşürmek ve daha ucuza mal etmek adına sıfır gümrüklü ithalat uygulamalarının Haziran ayına kadar uzatılmasına karar verildi.
 
Kırmızı et fiyatlarının yükselmesi pek çok vatandaşı derinden etkilemişti. Bunun üzerine kırmızı et fiyatlarının düzenlenmesi ve düşürülmesi için çeşitli çalışmalar yapıldı. Özellikle yurt dışından ithal edilecek canlı ve karkas et için gümrük fiyatlarında bir dönem çeşitli düzenlemeler gerçekleştirildi.
 
Düzenlemelerin yeterli gelmemesi üzerine geçtiğimiz aylarda Nisan ayına kadar yapılan ithalatlarda sıfır gümrük ücretinin alınmasına karar verildi. Resmi Gazete'de bugün yayınlanan yeni bir karara göre sürenin bitmesine az bir zaman kala uygulamanın uzatılmasına karar verildi. Belirlenen kontenjanın süresinin 1 Haziran'a kadar uzatılmasına karar verildi.
 
Daha önce küçükbaş ve büyükbaş olmak üzere farklı oranlarda olmak üzere hayvan eti için 75 bin tonluk kontenjan belirlenmişti. Uygulamanın ilgi görmesi ve fiyatların düşmesinde etkili olduğu için Bakanlar Kurulu tarafından yapılan bir görüşmenin ardından kararın uzatılmasına karar verildi. Bu sayede Haziran ayına kadar gümrükten herhangi bir vergi alınmayacğaı belirtildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol