kapat ikonu

Esnek İş Fırsatları Artırılacak!

Hükümet tarafından istihdam seferberliğine yapılan katkı devam ederken bu süreçte esnek çalışma fırsatları tekrar gündeme taşınmış oldu. Gençlere bu konuda müjde verildi.

Hükümet tarafından istihdam seferberliğine yapılan katkı devam ederken bu süreçte esnek çalışma fırsatları tekrar gündeme taşınmış oldu. Gençlere bu konuda müjde verildi.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yılın başında yapılan bir toplantı sonrasında başlatılan istihdam seferberliği sonuç vermeye başladı. İstihdam oranları artırılırken bu durumun işsizliğin düşürülmesi açısından oldukça önemli bir çalışma olduğu belirlendi. İstihdam seferberliği kapsamında yeni adımlarda atılıyor. Bu adımlara göre esnek çalışma sistemi tekrar gündeme taşınıyor. Daha önce bu çalışma sistemi sendikalar tarafından herhangi bir güvencesi olmadığı gerekçesi ile eleştirilmişti. Ancak yeni sistemle birlikte oluşabilecek tüm hukuki boşlukların doldurulması ve sonrasında uzaktan çalışma konusunda gerekli adımların atılması planlanıyor.
 
Sendikaların tutucu davranışlarından bu süreç içerisinde vazgeçmeleri gerektiği için bazı açıklamalar yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu konu hakkında açıklama yaptı. Açıklamalarında 'bu yüzyılda düşünüldüğü zaman esnek çalışma modeli ile uzaktan çalışma sistemi en çok kullanılabilecek olan sistemler arasında yer alıyor. Bu durumu dinamiklere uygun bir şekilde geliştirebilirsek güzel bir model oluşturabiliriz. Vatandaşların bu çalışma sistemlerinden korkmamaları gerekiyor' ifadelerini kullandı. Yakın zamanda konu hakkında belirlenen yasal düzenlemeler hayata geçirilecek. Almanya, İngiltere, Amerika gibi gelişmiş ülkelerde en sık kullanılan çalışma yöntemlerinden birisi esnek çalışma modeli olarak belirlendi.
 
Esnek çalışma modeli hakkında detaylı bir şekilde çıkarılacak yönetmeliğin bir ay içerisinde açıklanması bekleniyor. Hukuki boyutu hakkındaki çalışmalarda ysal düzenlemeler sonrasında eylül ekim aylarında tamamlanacak. İŞKUR çalışanların sürekli olarak yanında olacak. Esnek çalışma sistemi nedeniyle işini kaybettiğini savunan kişilerin gerekli başvuruları yapmaları halinde hukuki olarak kişilerin mağduriyetlerinin giderileceği belirlenmiş oldu. Yeni bir iş bulma ya da mevcut durumda olan işin devam ettirilmesi için gereken özverinin gösterilmesi yönünde garanti verildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol