kapat ikonu

Esnaf ve sanatkârlar için e-ticaret hedefi

Esnaf ve sanatkârların e-ticaret imkânlarını da kullanarak dünyaya açılması hedefleniyor.

  • Sektörel
  • 27 Ekim 2018 09:24
  • Son Güncelleme: 27 Ekim 2018 09:30
Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanatkârların e-ticaret imkânlarını da kullanarak dünyaya açılmasını hedeflediklerini söyledi.
 
Alanında bir ilk olan Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizleri Projesi'ni hayata geçirdiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, proje kapsamında ilk aşamada ulaştırma, gıda, makine, taşıtlar ve madeni eşya ile deri, giyim ve ayakkabı sektörleri kapsamında üniversitelerle yapılan çalışmaların tamamlandığını açıkladı.
 
Bakan Pekcan’ın, Bakanlık Konferans Salonu'nda Ankara esnaf ve sanatkârlar odaları temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıya, Ankara Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkanı Mehmet Yiğiner, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkan Vekilleri Fevzi Apaydın ve Burhan Aksak ile çok sayıda esnaf ve sanatkâr katıldı.
 
HAKSIZ FİYAT ARTIŞINA ÖRNEK TAVIR GÖSTERENLERE TEŞEKKÜR
 
Sermayesini alnının teriyle, bileğinin gücüyle birleştiren esnaf ve sanatkârların Türkiye'nin ekonomik ve sosyal yapısının omurgası olduğunu kaydeden Pekcan, esnafın ticarette salt kâr elde etmekten ziyade, toplum refahını ön planda tutan ahilik teşkilatının günümüzdeki temsilcileri olduğuna işaret etti. Pekcan, buradaki konuşmasında da son dönemlerde yakından takip ettikleri haksız fiyat artışları konusunda örnek tavır gösteren esnaf temsilcilerine de hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.
 
TİCARET HAYATINDA KARŞILAŞILAN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ SÜRECEK
 
Bakan Pekcan, "Güçlü esnaf, güçlü ekonomi" hedefi doğrultusunda esnafın çok daha rekabetçi şartlarda ticaret yapması için ilgili bakanlıklarla gerekli çalışmaları yürüttüklerini ve birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, bakanlığın esnaf ve sanatkârlar için atılacak her adımın takipçisi olmaya ve ticaret hayatında karşılaşılan sorunları hızla çözmeye devam edeceğini dile getirdi.
 
UZUN VADELİ SÜRDÜRÜLEBİLİR POLİTİKALAR OLUŞTURULDU
 
Bakanlığın ekonomik şartlara ayak uydurabilmeleri adına esnaf ve sanatkârların desteklenmesi gerektiğinin farkında olduklarını belirten Pekcan, bunun için uzun vadeli, uygulanabilir ve sürdürülebilir politikaların oluşturulduğundan bahsetti.
 
ÜNİVERSİTELER İLE YAPILAN ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI
 
Bakan Pekcan, bu kapsamda alanında bir ilk olan Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizleri Projesi'nin hayata geçirildiğini hatırlatarak, proje kapsamında ilk aşamada ulaştırma, gıda, makine, taşıtlar ve madeni eşya ile deri, giyim ve ayakkabı sektörleri kapsamında üniversitelerle yapılan çalışmaların tamamlandığını yineledi.
 
ESNAF VE SANATKÂRLARA YÖNELİK PROJE HAYATA GEÇİRİLDİ
 
Pekcan, Türkiye'nin hızla gelişmesini, yüksek gelirli ülkeler sınıfına çıkmasını sağlayacak anahtarın daha fazla ihracat ve daha yüksek katma değerli ihracat olduğunu ifade ederek, esnaf ve sanatkârların pazarlama, markalaşma ve ihracat kapasitesini artırmak amacıyla Esnaf ve Sanatkârlara Yönelik Pazarlama ve Markalaşma Projesi'nin hayata geçirildiğini açıkladı.
 
‘’HEDEFİMİZ ESNAF VE SANATKÂRLARIN DÜNYAYA AÇILMASI’’
 
Hedeflerinin esnaf ve sanatkârların e-ticaret imkânlarını da kullanarak dünyaya açılmasını sağlamak olduğunu anlatan Pekcan, e-ticaret konusunda esnaf ve sanatkârların bilgilendirilmesi için eğitimler verildiğini aktardı. Pekcan, sözlerinin sonunda ise her bir esnafın, her bir sanâtkarın daha da büyümesini, güçlenmesini, ekonomiye daha çok katkı sağlamasını amaçladıklarını vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol