kapat ikonu

Esnaf ve sanatkârın faiz yükü hafifletilecek

Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanatkârın faiz yükünün hafifletileceğini söyledi.

  • Gündem
  • 14 Kasım 2018 14:58
  • Son Güncelleme: 14 Kasım 2018 15:16
Kooperatifler tarafından uygulanacak gecikme faizi oranı üst sınırı bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 16'ya, bir aydan fazla gecikmelerde ise yüzde 20'ye çekileceğini ifade eden Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanatkârın faiz yükünün hafifletileceğini dile getirdi.
 
Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) üyelerinin katılımıyla Ticaret Bakanlığı'nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve sanatkârlara müjdeli haberi duyurdu.
 
YURT İÇİ TİCARETİN ELVERİŞLİ KOŞULLARDA YAPILMASI İÇİN ADIMLAR ATILDI
 
Bakan Pekcan, TESKOMB ortağı olup, kredi borçlarını ödemekte güçlük çeken esnaf ve sanatkârların borçlarının temerrüt faizlerini düşürecek çalışmalar vesilesiyle bir araya geldiklerini hatırlatarak, bakanlığın yurt içi ticaretin daha elverişli koşullarda yapılması adına 4 ayda önemli adımlar attığını vurguladı.
 
3 MİLYON TONDAN FAZLA KAPASİTELİ LİSANSLI DEPOLAR VAR
 
Tarım ürünlerinin sağlıklı ortamlarda depolanması ve ticaretinin elektronik ortamda yapılması, yurt içi ve yurt dışı ticaretin kolaylaştırılması yönünde çalışmaların yürütüldüğünü belirten Bakan Pekcan, bu doğrultuda ‘’Lisanslı Depoculuk Sistemi’’nin uygulamaya alındığını, günümüz itibarıyla 3 milyon tondan fazla kapasiteli lisanslı depoların bulunduğu bilgisini paylaştı.
 
ESNAF VE SANATKÂRIN FİNANSMAN İHTİYAÇLARI KARŞILANMAYA ÇALIŞILIYOR
 
Bakan Pekcan, Türkiye'nin geleceğe yönelik çok büyük hedefleri bulunduğuna işaret ederek, hedeflere ulaşma sürecindeki önemli dayanaklarından birinin de kooperatifler olduğunu savundu. 12 bin kooperatif ve 1,5 milyon kooperatif ortağını gelecek vizyonu için birer ortak olarak gördüklerini bildiren Pekcan, bakanlığın kredi ve kefalet kooperatifleri aracılığıyla Halkbank kaynaklarından kullandırılan faiz indirimli kredilerle esnaf ve sanatkârların finansman ihtiyaçlarının karşılanmaya çalışıldığından bahsetti.
 
30,6 MİLYAR TÜRK LİRASI KREDİ BAKİYESİ
 
Kredi üst limitlerini işletme kredileri için 200 bin Türk lirasına, yatırım kredileri için ise 500 bin Türk lirasına çıkarıldığını anımsatan Pekcan, bugün itibarıyla 30,6 milyar Türk lirası kredi bakiyesinin bulunduğunu açıkladı. Bakan Pekcan, bütçe imkânları doğrultusunda, esnaf ve sanatkârların kullandıkları kredi şartlarında iyileştirmelerin devam edeceğini duyurarak, esnaf ve sanatkârlarda yükselen faizden kaynaklı olumsuzlukların giderilmesi adına kooperatif kredilerine uygulanacak gecikme faiz oranının düşürülmesi yönünde bir beklenti oluştuğunu, bu kapsamda bakanlığın da bir çalışma başlattığını bildirdi.
 
ESNAF VE SANATKÂRIN FAİZ YÜKÜ HAFİFLETİLECEK
 
Bakan Pekcan, bu amaçla birlikte kooperatif ana sözleşmelerinde gecikme durumlarında uygulanacak faiz oranını içeren maddenin değiştirildiğini ve kooperatiflerin bu yeni maddeye intibak etmelerinin önünün açıldığını aktardı. Yapılan bu değişiklikle kooperatif tarafından uygulanacak gecikme faizi oranının en üst sınırı bir aya kadar olan gecikmelerde yüzde 25'ten yüzde 16'ya, bir aydan fazla gecikmelerde ise yüzde 37,5'ten yüzde 20'ye çekilerek, esnaf ve sanatkârın faiz yükünün hafifletileceğinin altı çizildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol