kapat ikonu

Esnaf 'Sevgililer Günü' bekleyişinde

Bu yılki Sevgililer Günü haftasında kuyumcular ciroda 1 milyar lira artış bekliyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken geçen sene Sevgililer Günü haftasında kartlarla 8,3 milyar liralık alışveriş yapıldığını açıkladı. Palandöken, kuyumcuların bu yılki ciro beklentisinde 1 milyar liralık artış olduğunu da ifade etti. Kuyumcular 2016 Sevgililer Günü haftasında cirolarında 1 milyar lira artış bekliyor.
 
Palandöken yazılı olarak gerçekleştirdiği açıklamasında sevgililer günü dolayısıyla alışverişlerin artacağı beklentisiyle birçok esnaf ve sanatkarın vitrinleri bu özel güne uygun olarak tasarladığını belirtti. Esnafların bu özel günden çok umutlu olduğunu ve bugünün esnaflar için büyük önem arz ettiğini ifade eden Palandöken, “Özel günlerin en gözde sektörü kuyumcu esnafımız, kredi kartı ile taksitli satış imkanı getirilmesiyle bu sene işlerinde en az 1 milyar liralık artış bekliyor” değerlendirmelerinde bulundu.
 
Kırmızı gülün neredeyse Sevgililer Günü’nün sembolü haline gelmiş olduğunu ifade eden Palandöken, bu özel günde ortalama 17-20 milyon dal çiçek satıldığını söyledi. Çiçekçilerin bu güne özel satışlarının 5 kat, gül satışlarının ise 10 kat arttığını ifade etti.
 
Sevgililer Günü'nde Türkiye'de 17-20 milyon dal çiçek satıldığını belirten Palandöken, şunları kaydetti:"Adeta kırmızı gül Sevgililer Günü'nün sembolü durumunda. Çiçekçilerimizin bu güne özel satışları 5 kat, gül satışları 10 kat artmaktadır. Gül talebinin karşılanması için bu hafta 7 milyon gül piyasaya sunuldu.
 
Çağımızın internet teknolojileri e-ticaret mantığını da geliştirdi. Gençler sevgililerine hediye almak için genellikle interneti tercih ediyorlar. Bu konuda da görüşlerini paylaşan Palandöken, gençlerin hediye almak için tercihini esnaflardan yana kullanması gerektiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol