kapat ikonu

Eski hükümlü aldığı hibe ile mantar yetiştiriyor

Kayseri'de İŞKUR ile KOSGEB aracılığıyla katıldığı uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan eski hükümlü H.Ç, devletten aldığı 25 bin Türk lirası hibe destekle istiridye mantarı yetiştiriyor.

Kayseri'de, İŞKUR ile KOSGEB’in aracı olduğu uygulamalı girişimcilik eğitimini bitiren 38 yaşındaki eski hükümlü, H.Ç, senelerce yaptığı esnaflıkta tutunamayınca, ziraat mühendisi olan kardeşinin de yardımlarıyla İŞKUR ve KOSGEB aracılığıyla açılan uygulamalı girişimcilik eğitimi kursuna katılmaya karar verdi.
 
Kursu tamamladıktan sonra girişimcilik sertifikasını alan H.Ç., ardından istiridye mantarı yetiştiriciliği üzerine hazırladığı proje ile 25 bin Türk lirası hibe desteği aldı. Kiraladığı yaklaşık bin metrekarelik iş yerinde kardeşinin de yardımlarıyla istiridye mantarı üretim tesisi açan H.Ç., ilk hasadını da başarıyla yaptı.
 
AİLESİNDEN DESTEK ALDI, MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİNE BAŞLADI
 
Denetimli serbestlik kapsamında devletin sunduğu imkânlardan, böyle bir proje olduğunu duyduğunu anlatan eski hükümlü H.Ç, ailesinin desteğini aldıktan sonra hazırladığı projeyle lezzeti ile bilinen ve barındırdığı protein bakımından ete çok yakın olan istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladığını dile getirdi. H.Ç, kiraladığı iş yerinin, yaklaşık bin metrekare üzerine kurulu bir alan olduğunu vurgulayarak, bu alan içerisinde 7 oda bulunduğunu ifade etti.
 
AHIR OLARAK KULLANILIYORDU, MANTAR YETİŞTİRİYOR
 
H.Ç, bu odaların her birinin 100'er metrekare olduğu bilgisini paylaşarak, bir odada üretime başlayıp ilk hasadı aldığını söyledi. İlerleyen zamanlarda diğer odaları da doldurup faaliyete geçeceğini kaydeden H.Ç,. buranın inden yapılma bir yer olduğunu hatırlatarak, eskiden ahır olarak kullanıldığını dile getirdi. H.Ç., burada elektrik avantajının olduğunu vurgulayarak, inlerin içerideki ısıyı koruyabilecek bir yapıya sahip olduğunu aktardı.
 
GELECEĞE DAHA UMUTLA BAKIYOR
 
İstiridye mantarı pazarından oldukça memnun olduğuna dikkati çeken H.Ç., artık geleceğe daha umutlu baktığını anlatarak, devlete, eski hükümlülere bu şansı tanıdığı için minnettar olduğunu söyledi.
 
HÜKÜMLÜLERE ÇAĞRI
 
H.Ç., kendisi gibi insanların hayata tekrardan tutunabilmesi, yeniden bir yerlerden başlayabilmesi adına bu gücü verdiği için devlete sonsuz teşekkür ettiğini ifade ederek, bu işi yapmak isteyenler varsa sadece bu sektör değil akla gelebilecek bir iş dalı varsa korkmadan gerekli yerlerden bilgi alarak devletin yardımıyla hayata tutunabilecekleri yeni sektörlerde de iş açılabileceğini dile getirdi. H.Ç., kendisinin de bu sektörü uygun gördüğünü aktararak, özellikle eski hükümlülere hiç korkmadan devlet desteğiyle bu tarz işlere atılmaları yönünde çağrıda bulundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol