kapat ikonu

ESBİS Sistemi Nedir?

ESBİS ismi verilen sistem esnaf ve sanatkarların sicil bilgilerinin saklı tutulduğu son zamanlarda kullanılan önemli bir sistemdir.

ESBİS ismi verilen sistem esnaf ve sanatkarların sicil bilgilerinin saklı tutulduğu son zamanlarda kullanılan önemli bir sistemdir.
 
ESBİs sistemi son yıllarda esnaf ve sanatkarlar için kullanılan önemli bir sistem olarak ifade edilmektedir. Meslek kuruluşları içerisinde sicil ve bilgilerinin saklı tutulduğu son derece önemli bir sistem olarak ifade edilmektedir. Bu sistem içerisinde esnaf ve sanatkarların sicil işlemleri saklı olarak tutulmaktadır.
 
Esnaf ve sanatkarlar tarafından meslek faaliyetlerine özel olan işlemler online olarak teknoloji sayesinde gerçekleştirilmektedir. Yaşanan zaman kaybı gibi çeşitli durumlar ise bu doğrultuda engellenmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte pek çok işlem artık internet üzerinden sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Böylece mesleklere ve kuruluşlarına ait olan tüm bilgilere bu şekilde ulaşmak mümkündür.
 
ESBİS İle Hangi İşlemler Yapılır?
 
ESBİS sistemi incelendiği zaman Gümrük ve Ticaret Bakanlığı birimlerinin yanı sıra sicil müdürlükleri, Esnaf odaları ve birlikleri ile Federasyon ve Konfederasyonlar tarafından sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. ESBİS sistemi üzerinden pek çok işlem sorunsuz olarak yapılmaktadır.
 
Sistem üzerinden genellikle ticaret hayatına yeni başlayan esnafların sicil kayıt işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra sicile kaydı yapılmış olan esnafların bilgilerinin değişmesi halinde de gerekli düzenlemeler hızlı bir şekilde sistem üzerinden yapılmaktadır. Elektronik ortam üzerinden gerçekleştirilen tüm işlemler hızlı bir şekilde tamamlanarak üyelerin hizmetine sunulmaktadır.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol