kapat ikonu

Erzurum'dan Kuveyt ve Gürcistan'a su ihraç ediliyor

Erzurum'da, 15 sene evvel bardak su ve damacana su üretimine başlayan, 2009’da da ürün çeşitliliğini artıran bir firma, 60 ilin yanında Kuveyt ve Gürcistan'a su ihraç ediyor.

  • Sektörel
  • 17 Ocak 2019 09:38
  • Son Güncelleme: 17 Ocak 2019 09:43
Sefa Demir, Serhan Karabulut ve Hakan Arpacı’nın 2004’te Pasinler yolu üzerindeki Akgöze mevkisinde 400 metrekare kapalı alanda kurduğu firma, bardak su ve damacana su üretiyor.
 
HEM İSTİHDAMI HEM DE ÜRETİMİ YÜKSELTMEYİ AMAÇLIYORLAR
 
Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sefa Demir, 2004’te 3 kişi ile kurdukları firmada yalnızca bardak ve damacana su ürettiklerini anlatarak, firmaya 2010 yılında ciddi yatırım yaptıklarını söyledi. Yatırımların ardından 0,33, 0,5 ve 1,5 litre gibi suya dair bütün çeşitleri üretmeye başladıklarını dile getiren Demir, cam şişe ve gazlı içecek imal edeceklerini, yaklaşık 1 ay sonra 1 litrelik yeni bir ürünü piyasaya sunacaklarını belirterek, dünyadaki gelişmeleri takip edip şirketlerinin sektördeki hak ettiği yeri almasını sağlayacaklarını aktardı. Şu an 12 bin metrekare kapalı alanı olan fabrikada yaklaşık 100 kişiye istihdam sağladıklarını ifade eden Demir, fabrikanın kapasitesini artırarak hem istihdamı hem de üretimi yükseltmeyi amaçladıklarını bildirdi.
 
SUYUN MAGNEZYUM ORANI ÇOK YÜKSEK
 
Demir, bölgedeki suyun müsait olması nedeniyle gelecek yıllarda alkali su üretmeyi planladıklarını kaydederek, projelerini piyasa şartlarını gözeterek hayata geçireceklerinin altını çizdi. Ülkenin doğu ve güneydoğusundaki bölgelere su gönderdiklerine işaret eden Demir, yaz ve kış dönemlerinde ortalama günlük 750 ton civarında üretim yaptıklarını vurgulayarak, Türkiye pazarında yerli ve millî olarak daha üst seviyelere çıkıp, sektörde lider olmayı hedeflediklerini söyledi. Demir, sularının en belirgin özelliğinin damak tadı olduğunu ileri sürerek, ürettikleri suyun magnezyum oranının çok yüksek olduğunu iddia etti. Sularının Türkiye'de en yüksek magnezyum oranına sahip olduğunu savunan Demir, her suda yüksek magnezyum olmadığını, Karadeniz ve İç Anadolu'da da elde ettikleri suların çok beğenildiğine dikkati çekti.
 
KUVEYT VE GÜRCİSTAN’A 600 TON SU İHRACI
 
Fabrika ortaklarından ve satış bölümünde çalışan Serhan Karabulut, 2004’ten itibaren bölgedeki su kaynağını ülke ve yurt dışına ulaştırmak için çalıştıklarını dile getirerek, Kuveyt ve Gürcistan'a aylık 30 konteyner (600 ton) su ihracatına başladıklarını öne sürdü. Erzurum'dan Antalya'ya, Karadeniz Bölgesi'nden Kastamonu'ya, Doğu ve Güneydoğu ile İç Anadolu'nun tamamı olmak üzere 60 kentte dağıtım ağlarının bulunduğundan bahseden Karabulut, yakın zaman içinde Kuveyt ve Gürcistan'a su ihracatına başladıklarını ifade ederek, sularının çok beğenildiğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol