kapat ikonu

Erzincan'dan 3 kıtaya meyve suyu ihraç ediliyor

Erzincan'da faaliyet gösteren bir gıda firması, organik meyve suyu veya meyve suyu konsantresini Asya, Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık 30 ülkeye ihraç ediyor.

Erzincan'da faaliyet gösteren bir gıda firmasının, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden temin ettiği 20 çeşit meyveyi işleyerek organik meyve suyu ya da meyve suyu konsantresi hâline getirdikten sonra ürünlerini Asya, Avrupa ve Amerika'daki yaklaşık 30 ülkeye ihraç ettiği öğrenildi.
 
2004 yılında Erzincan Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan Tunay Gıda firması, meyve işleme tesisinde meyve suyu ve bebek maması yapımında kullanılan meyve püresi ile her iki ürünün konsantresinin üretimini gerçekleştiriyor.
 
30 ÜLKEYE İHRACAT YAPIYOR
 
Erzincan'dan ve Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden temin ettiği yaklaşık 20 çeşit meyveyi işleyip konsantre hâline getiren firma, meyve suyu ve meyve suyu konsantresini, ABD, İsrail, Hindistan ve Japonya'nın aralarında bulunduğu yaklaşık 30 ülkeye satıyor.
 
TALEPLERİ KARŞILAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYOR
 
Firma, meyve püresini ve bu pürenin konsantresini de İspanya ve Fransa'ya göndererek, üretiminin büyük çoğunluğunu ihraç edip ekonomiye katkıda bulunuyor. 150 personeli ile 3 vardiya ile 24 saat çalışarak senede toplam yaklaşık 50-60 bin ton üretim yapan firmanın talepleri karşılamakta güçlük çektiği aktarıldı.
 
20 ÇEŞİT MEYVEYİ TÜRKİYE’DE ÜRETİP BÜTÜN DÜNYA İLE PAYLAŞIYORLAR
 
Asıl amaçlarının bölgede yetişen tadı, aroması yüksek ürünleri dünya ile paylaşmak olduğunu belirten Tunay Gıda Yönetim Kurulu Başkanı ve Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuncer Kırtıloğlu, ürünlerinin büyük bölümünün organik sertifikalı olduğunu, yaklaşık 30 ülkeye ihracat yaptıklarını ifade etti. Kırtıloğlu, ürünlerin yüzde 75-80'inin organik olduğunu yineleyerek, organik akreditasyona sahip 20 çeşit meyveyi Türkiye'de üretip bütün dünya ile paylaşmanın gururunu yaşadıklarını beyan etti.
 
2017’DE YÜZDE 95 İHRACAT YAPILDI
 
2017’de ürünlerinin yüzde 95'ini ihraç ettiklerini, bu yıl ise bu rakamı yüzde 98'e çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Kırtıloğlu, ürünlerin yüzde 25'ini Amerika'ya, yüzde 50'sini de başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç ettiklerini dile getirerek, kalan kısmının Japonya, Kore, Hindistan, Rusya gibi dünyanın birçok ülkesine ve bu ülkelerdeki lider firmalara ihraç edildiğini açıkladı.
 
ABD’YE ELMA SUYU VE NAR SUYU TÜRKİYE’DEN GİDİYOR
 
Kırtıloğlu, Türkiye'den ABD'ye özellikle yaban mersini, kızılcık gibi doğadan toplanan meyvelerin suyunu gönderdiklerini bildirerek, Amerika’nın özellikle nar ve elma suyu ürünlerini daha çok tükettiğini söyledi. Avrupa’nın da genel olarak tüm üretilen ürünlerini aldığını vurgulayan Kırtıloğlu, yapılan ürünlerin büyük çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin tükettiğini duyurdu.
 
 
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol