kapat ikonu

Erken yaşta emekli olmanın 3 formülü

Erken yaşta emekli olmak için bazı yöntemler bulunuyor. Engelli emekliliği, yıpranma ve malullük gibi avantajlara ek olarak 3 önemli imkan daha var. İşte erken emekli olmanın bazı formülleri…

Hiç şüphesiz her çalışanın öncelikli hedefi emekli olmaktır. Tabi emekli olabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Çalışan bir kişinin emekli olabilmesi için prim günü, yaş ve yıl şartını tamamlama zorunluluğu bulunuyor. Bu doğrultuda iş ilk girildiği tarih yani sigorta başlangıç tarihi son derece büyük öneme sahip.

Askerlik süresi prim gününe ekleniyor

Erken yaşta emekli olmak isteyen erkekler askerlik süreleri sayesinde hem prim günü kazanma şansı bulabiliyor hem de emeklilik yaşını öne çekebiliyor. Yedek subay, er ya da erbaş olarak subay okulunda geçen sürenin tamamını veya bir kısmını para ödeyerek emeklilik gününe dahil etme imkanları var. Dolayısıyla askerlik borçlanması yapan erkekler en az bir yaş önce emekli olabilecek. Bu konuda detaylı bilgi sahibi olmak isteyenler bağlı bulunduğu ilin Sosyal Güvenlik Kurumunu ziyaret edebilir.

Doğum yapan kadınlar erken emekli olabilir

Çalışan kadınların çocukları üzerinden erken emekli olma fırsatı bulunuyor. Bu fırsat sayesinde 3 çocuğa kadar 2160 gün yani 6 yıl önce emekli olunabilir. Normal şartlar altında bir annenin çalışma yılı ve yaşı dolmuş olsun. Fakat prim günü 2160 gün eksikse bu annenin 6 yıl daha çalışması gerekiyor. Ancak bu anne üç çocuğu üzerinden borçlanarak anında emekli olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken tek husus çocukların sigortalı olunan tarihten sonra dünyaya gelmiş olması gerekmektedir. Ne yazık ki sigortadan önce doğan çocuklara bu hak tanınmıyor.

Yaş şartını dolduranlar emekli olabilecek

Bir diğer adı kısmi emeklilik olan bu yöntem sayesinde 15 yıl ve 3600 prim gününü dolduran kişiler daha fazla çalışmadan emekli olabilecek. Bu uygulamada erkekler için 60 kadınlar için 58 yaş şartı bulunuyor. Bu bağlamda emeklilik yaşı gelmiş fakat çalışma imkanı olmayan kişiler kısmi emeklilik uygulamasından faydalanarak maaş almaya başlayabilir.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol