kapat ikonu

Erken rezervasyonların yüzde 40'ı satıldı

Erken rezervasyon kampanyasının başladığı 1 Aralık'tan bugüne kadar geçen 10 günlük sürede Türk tatilcilere tanınan kontenjanların yüzde 40'ı satıldı.

  • Sektörel
  • 11 Aralık 2018 12:53
  • Son Güncelleme: 11 Aralık 2018 13:04

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, bu yıl turizm verilerinin çok iyi gittiğini ve yıl sonu itibarıyla 40 milyon turist hedefinin aşılmasının beklendiğini ifade ederek, otellerin özellikle tatil sezonunda yüzde 100 doluluk oranlarına ulaştığını anlattı.

Bu süreçte tüm sektör paydaşlarının ve seyahat acentelerinin de kazandığına dikkati çeken Polatoğlu, 1 Aralık tarihi itibarıyla 2019 yılı için erken rezervasyon kampanyalarının başladığını hatırlatarak, sürecin mutluluk verici bir hızda devam ettiğini söyledi.

YERLİ TATİLCİLERE AYRILAN PAY YÜZDE 20’LERE KADAR DÜŞÜRÜLDÜ

Polatoğlu, geçmişte turizm sezonunun kötü gittiği dönemlerde erken rezervasyon kampanyaları içerisinde Türk tatilcilerin kontenjanının yüzde 60'lara kadar çıkarıldığını anımsatarak, bu payın kademeli olarak yüzde 20'lere kadar düşürüldüğünü aktardı.

YÜZDE 40 İNDİRİM, 9 TAKSİT İMKÂNI

Şu an yurt dışından da gelen talep ve turizmde yaşanan olumlu gelişmeler doğrultusunda yerli tatilcilerin kontenjanının yüzde 20'ye kadar indiğinin altını çizen Polatoğlu, bunun tatil sezonunda geçen yılki kadar rahat yer bulunamayacağı anlamını taşıdığını vurgulayarak, şu an erken rezervasyonlarda yüzde 50 indirim, 9 ay taksit imkânının bulunduğunu ve ayrıca iptal sigortası yaptırabilme hakkının da ücrete dâhil edildiğini dile getirdi.

KONTENJANLARIN YÜZDE 40’I SATILDI

Polatoğlu, gelen son verilere göre, kampanyanın başladığı 1 Aralık'tan bugüne kadar geçen 10 günlük sürede Türk tatilcilere tanınan kontenjanların yüzde 40'ının çoktan satıldığını duyurarak, tatil yapmayı planlayanlar için en iyi fiyatların olduğu dönemin bu süreç olduğunu, bundan dolayı tatil yapmak isteyenlerin elini çabuk tutması gerektiğini belirtti.

OTELLER YÜZDE 70 DAHA PAHALI OLACAK

Talebin yüksek olması ile birlikte avro bazında fiyatlarda geçen seneye göre yüzde 10, yüzde 15 düzeyinde artış yaşandığını savunan Polatoğlu, avrodaki yükselişin de etkisiyle geçen yıla göre otellerin Türk lirası bazında yüzde 70 daha pahalı olacağını bildirdi.

ERKEN REZERVASYON ÇOK AVANTAJLI

Polatoğlu, geçen sene ailecek 5 bin Türk lirasına yapılan bir tatil için 2019'da ödenecek rakamın 7-8 bin Türk lirasına çıkacağına işaret ederek, bundan dolayı erken rezervasyon kampanyalarının çok avantajlı olduğunu ileri sürdü. Polatoğlu, bu kampanyada fiyatların yarısını ödeyip 9 ay taksit yapma imkânının da bulunduğuna değinerek, erken rezervasyon kampanyalarının talep oluşmaması sebebiyle geçmişte ikinci, üçüncü defa yenilendiğini, fiyatların daha da aşağı çekildiğini öne sürdü.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol