kapat ikonu

Erken rezervasyon yaptıranların sayısı açıklandı

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Polatoğlu, erken rezervasyonda geçen seneye nazaran yüzde 15 artış olduğu bilgisini paylaşarak, şu ana kadar 2,5 milyon kişinin erken rezervasyon yaptırdığını açıkladı.

Gazetecilere konuşan Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu, yüzde 50 indirim ve 9 taksit imkânının sunulduğu erken rezervasyon kampanyasından şimdiye kadar 2,5 milyon kişinin faydalandığını dile getirerek, geçen senenin Türkiye turizmi için çok verimli geçtiğini, bu sene de 2018 yılında sergilenen performansın üzerine çıkılacağını ifade etti.
 
ERKEN REZERVASYONDA TALEPLER OLDUKÇA İYİ DURUMDA
 
Polatoğlu, özellikle yurt dışından gelen turist sayında çok ciddi bir artış beklediklerini belirterek, aralık ayında başlayan yüzde 50 indirim ve 9 taksit imkânının yaratıldığı erken rezervasyonda taleplerin oldukça iyi durumda olduğunu bildirdi.
 
GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 15 ARTIŞ
 
Erken rezervasyonda geçen seneye kıyasla yüzde 15 artış yaşandığını anlatan Polatoğlu, şu ana kadar 2,5 milyon kişinin erken rezervasyon yaptırdığını yineleyerek, yerli turistlerin, kampanyanın avantajlarından yararlanması için elini çabuk tutması gerektiğini söyledi.
 
YERLİ TURİST KONTENJANLARI DÜŞTÜ
 
Polatoğlu, otellerdeki yabancı turist ilgisinden ötürü yerli turist kontenjanlarının düştüğüne işaret ederek, temmuz ve ağustos ayındaki kontenjanların yüzde 80'inin bittiğini öne sürdü. 2019 yılındaki 50 milyon turist hedefini tutturmak adına kültür ve gastronomi turizmine önem verilmesinin şart olduğunu vurgulayan Polatoğlu, Çatalhöyük ve Göbeklitepe tanıtımlarının devam ettiğini anımsatarak, yurt dışındaki fuarlarda hem bakanlık hem de özel sektör temsilcilerinin ellerinden geleni yaptığını aktardı.
 
İNGİLİZLER 3 SENE SONRA TEKRARDAN BODRUM’DA
 
Polatoğlu, yurt dışından yapılan rezervasyonlardan da bahsederek, ilk olarak Rusya'dan gelen rezervasyonlar bulunduğunu kaydetti. Avrupa'dan ise Almanya'dan çok ciddi bir talep olduğuna dikkati çeken Polatoğlu, İngiliz turistlerin 3 sene sonra tekrardan Bodrum'a rezervasyon yaptırmaya başlamasını sevindirici bir gelişme olarak niteledi.
 
KAYAK VE TERMAL TESİSLERDE BOŞ YER YOK
 
Polatoğlu, diğer Avrupa ülkelerinde de artış beklendiğini vurgulayarak, yerli turistlerin özellikle kültür turlarına büyük ilgi gösterdiğini belirtti. Turizmcinin sömestır tatiliyle bayram yaptığını dile getiren Polatoğlu, özellikle kayak ve termal tesislerde boş yer olmadığını duyurdu.
 
Polatoğlu’nun ardından konuşan Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, yarıyıl tatilinden dolayı Kapadokya'daki yerli turist sayısının arttığını vurgulayarak, günübirlik yerli turistlerin yoğunluk oluşturduğunu bildirdi. Yarıyıl tatili nedeniyle bölgedeki otellerde ise yüzde 50 doluluk yaşandığını kaydeden Durmaz, bölgede Çin ağırlıklı yabancı turistler de bulunduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol