kapat ikonu

Erken rezervasyon hızlı başladı

Erken rezervasyon kampanyasının hızlı başladığı bilgisini paylaşan TÜROFED Başkanı Ayık, bu temponun böyle devam etmesi hâlinde sezonun çok iyi geçeceğini söyledi.

  • Sektörel
  • 08 Aralık 2018 16:25
  • Son Güncelleme: 08 Aralık 2018 16:35
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, erken rezervasyon kampanyasının hızlı başladığını dile getirerek, çalışmaların umut vadeden şekilde ilerlediğini, bu tempo ile devam edilmesi hâlinde sezonun gayet iyi geçeceğini aktardı.
 
HEM KIYI KESİMLERDE HEM DE İÇ KESİMLERDE OTELLER DOLMAYA BAŞLADI
 
Ayık, turizm sektörünün yeni yıla, yılbaşı tatil programıyla başlangıç yapacağını vurgulayarak, yılbaşı rezervasyonlarının özellikle 15 Aralık'tan sonra daha yoğun olacağını, hem kıyı tesisleri hem de iç kesimlerde otellerin dolmaya başladığını anlattı.
 
2019’DA 50 MİLYON TURİST HEDEFİ
 
Ayık, erken rezervasyona Türkiye'nin artık alıştığını öne sürerek, şu an erken rezervasyonun son derece iyi ve hızlı bir şekilde ilerlediğine dikkati çekti. Bu temponun böyle devam etmesi hâlinde sezonun iyi geçeceğini savunan Ayık, bu sene muhtemelen 45 milyon civarında bir rakamın konuşulabileceğini, 2019’da da 50 milyon turistin Türkiye’de misafir edilmesinin hedeflendiğini belirtti.
 
YÜZDE 60 İNDİRİM ARTI 9 TAKSİT İMKÂNI
 
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Dış Turizm İhtisas Başkanı Cem Polatoğlu, 40 milyon turist hedefinin yakalandığını anımsatarak, önümüzdeki yıldan itibaren sektörün farklı bir bakış açısıyla yoluna devam edeceğini açıkladı. Polatoğlu, erken rezervasyon kampanyalarının aralık ayı ile birlikte başladığına değinerek, bu sene yüzde 50'ye varan indirimlerin olduğunu, geçen sene 6 olan taksit sayısının bu sene 9'a çıkarıldığına işaret etti.
 
FİYATLARDA YÜZDE 60-70 ARTIŞ
 
Bunun da hem tatil yapacakları hem de turizmciyi olumlu yönde etkilediğini ileri süren Polatoğlu, yerli turistin tercihinin her şey dâhil oteller olduğunun altını çizerek, fiyatlarda geçen seneye göre avro bazında yüzde 10, lira bazında ise yüzde 60-70 artış olduğunu bildirdi.
 
YERLİ TURİST ORTALAMASI YÜZDE 20’LERE DÜŞTÜ
 
Polatoğlu, geçen senelerde yabancı turist sayısının azalması sebebiyle yerli turist için ayrılan kontenjanın toplam yatak kapasitesinin yüzde 60'ına kadar çıktığını hatırlatarak, bu sezon dünya turizminde yeniden Türkiye'ye dönüşün olması ile birlikte otellerdeki yerli turist oranının yüzde 20'lere düştüğünü kaydetti.
 
Temmuz ve ağustosta tatile çıkmak isteyenler için 10 gün gibi kısa bir süre kaldığını ifade eden Polatoğlu, bu sürenin geçmesinin ardından iyi otellerde yer bulma şansının çok düşük olacağını duyurdu.
 
Öte yandan aralık ayında rakamlarda yüzde 70’lere ulaşıldığını, mart ayına kadar büyük oranda rezervasyonların dolabileceği öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol