kapat ikonu

Erken emeklilik fırsatı geliyor

SSK primlerinin geç yatmasının ardından bu kişilere erken emeklilik sisteminin hayata geçirileceği öğrenildi.

SSK primlerinin geç yatmasının ardından bu kişilere erken emeklilik sisteminin hayata geçirileceği öğrenildi.
 
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalar sonrasında çalışanların kayıt dışı olup olmadığı araştırmaya alındı. Yapılan araştırmalar sonrasında çalışan 10 milyon kişinin sigortasız olduğu tespit edilmeye başlandı. Bu kadar kişinin sigortasız bir şekilde çalışmasının ardından hükümet tarafından çalışmaların yapıldığı öğrenildi.
 
Çalışanların büyük bir kısmının işe başlamaları ile aynı süreç içerisinde primlerinin yatmadığı öğrenildi. Primlerin erken yatmamasının ardından pek çok kişi mağduriyet yaşamaya başladı. Bu konuda çalışanların dava açma hakları bulunuyor. Ancak dava açmak için sürenin geçirilmemesi gerekiyor. Aksi takdirde zaman aşımına uğraması halinde tespit çalışmaları yapılmayacak.
 
Tespit çalışmalarının 5 yıl süreyi geçmemesi bekleniyor Çalışan kişinin bu süre öncesinde ölmüş olması halinde yakınlarının dava açmaları da verilen bir hak olarak belirlendi. Belirlemelerin ardından bu kişilere erken emeklilik hakkının verileceği belirtildi. Mutlaka kimlik bilgileri ile sürenin sorgulatması gerekiyor. İş mahkemelerine konu hakkında kanıtlayıcı belgeler ve şahitler ile başvuru yapmak sürecin başlatılması için yeterli olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol