kapat ikonu

Erken emeklilik bekleyenlere müjde! Komisyon kuruldu

Hükümet erken emeklilik bekleyen vatandaşlar için bir çalışma başlattı. Sağlık personeline yönelik başlatılan bu projede sona gelindi. Erken emeklilik kriterlerini belirlemek için bir komisyon görevlendirildi.

Kamu personelinin yıpranma payı ve hangi şartlarda emekli olabileceği konusu yeninden gündeme alındı. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan komisyon görevine başladı.

Özellikle sağlık çalışanlarını ilgilendiren yeni bir çalışmada son düzenlemeler yapılıyor. İtfaiyeciler, öğretmenler ve postacılar gibi pek çok meslek çalışanı kendilerine de bu tür hak verilmesini sabırsızlıkla bekliyor. Kamu personelinin erken emeklilik isteği, son toplu sözleşme görüşmelerinde ön plana çıkmıştı. Neredeyse tüm hizmet kolundan benzer talep gelince, konuyu çözüme kavuşturmak için komisyon kurulmasına karar verildi. Bu karar sonrasında hemen harekete geçildi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) öncülüğünde bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyon ilk etapta sağlık çalışanlarının erken emekli olabilmesinin önündeki engelleri kaldıracak.

Emekli olurken sigorta başlangıç tarihi dikkate alınıyor

Bir kişinin sigorta başlangıç tarihi, ne zaman emekli olabileceğini gösteriyor. Bu tarih dikkate alınarak ne kadar süre sigortalı olunması, ne kadar gün prim ödenmesi gerektiğini açığa çıkarıyor. Her iki koşulu birden yerine getiren kişilerin emekli olabilmesinin önünde bir engel bulunmuyor. Dolayısıyla bir kişi ne kadar erken yaşta sigortalı olmuşsa, o kadar erken emekli olabilir.

Yaştan emekli nasıl olunur?

Belli bir yaşan gelen ancak emekli olabilmek için prim gün sayısını doldurmayan kişilere verilen bir haktır. Bu hak verilirken belli bir süre çalışmış olması ancak sigorta prim gün sayısını doldurmamış olması gerekiyor. Yani prim gün sayısı dolmayan ve bu sebepten ötürü emekli olamayan fakat prim gün sayısını tamamlama şansı kalmayan kişiler bu emeklilik hakkından kolayca faydalanabilir.

Milyonlarca kişi erken emeklilik bekliyor

Ülkemizdeki milyonlarca vatandaş erken emeklilik yasasının çıkmasını dört gözle bekliyor. Sigorta prim gün sayısı dolduğu halde yaşı bekleyen kişi sayısı her geçen gün artış gösteriyor. Bu kişilerin taleplerini karşılayacak herhangi olumlu bir adım henüz atılmadı. Dolayısıyla erken emeklilik yasasını bekleyen vatandaşlar seslerini duyurmak adına birtakım çalışmalar yürütüyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol