kapat ikonu

Eriğin Kilosu İndirimlerle Birlikte 200 Lira Oldu

İlk hasatların yapıldığı, yazın en sevilen meyvesi erik ilk 500 lira ile piyasaya çıkarılmıştı ancak şimdilerde fiyatlar düştü ve kilosu 200 lira olarak belirlendi.

Mersin'de geçtiğimiz ay ilk erik hasadı yapıldığı için market ve pazar tezgahlarında eriğe yer verilmeye başlanmıştı. Bunun ardından lk piyasaya çıkış fiyatı kilo bazında 500 lira olarak belirlenmişti. Ancak bir süre sonra hasatların arka arkaya yapılmasının ardından heyecanla beklenen eriğin fiyatı 200 liraya kadar düştü. Şimdilerde yapılan indirimlerle birlikte kilo fiyatı 200 liradan satılıyor.
 
Henüz erik sezonunun açılmamasının ardından yazın en sevilen meyvesi olan eriğin erken hasatları ortaya çıkmaya başladı. Hem ülkenin hem de dünyanın pek çok bölgesine ihraç edilen erik şimdilerde fiyatlarıyla dudak uçuklatmaya devam ediyor. 100 gram erik 20 liradan satılırken kilosunun 200 liradan satışa çıkarıldığı öğrenildi. Taneyle erik almak isteyenler için ise tane fiyatı 3 lira olarak belirlenmiş durumda.
 
Fiyatlar Düştü Ancak Alıcı Yok
 
Üreticiler fiyatların ilk çıktığı tarihlere göre büyük düşüş gösterdiğini iddia ediyorlar. Ancak kilosu 200 lira olan eriğin yanına market ve pazar raflarında kimsenin yaklaşmadığı görüldü. Bu süreç içerisinde Antalya'da da erik hasadı yavaş yavaş başladı. İlerleyen süreçlerde hasatların artması ve üretim miktarlarının yükselmesiyle fiyatların normale dönmesi bekleniyor. Ancak fiyatların tamamen normale dönmesi ve kişilerin alım gücünü olumsuz anlamda etkilememesi için bir iki aya daha ihtiyaç olduğu tespit edildi.
 
Şimdilerde iç piyasada alıcı bulamayan erikler üç farklı ülkeye aktif olarak ihraç edilmeye başlandı. Bu ülkeler ise İngiltere, Almanya ve Hollanda olarak ifade ediliyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol