kapat ikonu

Erdoğan'ın "kambiyo vergisi" kararı ihracatçıları heyecanlandırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzası ile yayımlanan ihracatçılara kambiyo vergisi muafiyeti kararı ihracatçıları sevindirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 85 bin ihracatçının bir aydır beklediği döviz satımlarında binde 1’lik kambiyo vergisinden muafiyet talebine olumlu yaklaştığını ve müjde verdiğini, bunun ihracatçıları mutlu ettiğini söyledi.

“Bundan sonra vizyonumuz 'Bilgi rekabetinde Türkiye'dir”

İhracatçıların Türkiye’nin ticaret diplomasisinin "saha neferleri" niteliğinde olduğunu ifade eden Gülle, dış ticaret fazlası veren Türkiye idealiyle daha çok çalışacaklarını söyledi.

Gülle, ihracatçıların mevcut küresel gelişmelerin ışığında 'kaliteli ama ucuz' ürüne dayalı bir ihracat anlayışından, vizyon ve misyonumuzu yeniden yazarak bilgi rekabetine dayalı yeni bir sürece geçtiğini dile getirerek, “Bundan sonra vizyonumuz 'Bilgi rekabetinde Türkiye'dir. Bilgi rekabeti demek üretmekten vazgeçmek değil, aksine daha yüksek katma değerli üretimi sağlamak için yeniden yapılanmaktır ve bilgi rekabeti, nihayetinde ‘Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye’ demektir” dedi.

“Yenilemiş bir üretim ekosistemine odaklandık”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a söz verdiklerini vurgulayan Gülle, “Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye” dediklerini belirterek, “Bunun için de yüksek katma değer, marka, tasarım, Ar-Ge, inovasyon ve muhasır medeniyetin emrettiği ne varsa, topyekun uygulamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dijital dönüşümü önceliklendirmiş, 2. ve 3. nesil reformlarla taçlandırılmış destek mekanizmalarıyla kendini yenilemiş bir üretim ekosistemine odaklandık” ifadelerini kullandı.

Gülle, devletin bu zamana kadar üretim, yatırım, istihdam için vermiş olduğu destekler için teşekkür ettiklerini söyleyerek, “Sayın Cumhurbaşkanımızın da her konuşmasında altını çizdiği üzere, dijital ve teknolojik dönüşümün de yeni nesil devlet desteklerine ihtiyacı olduğu gün gibi aşikardır. Elbette bu dilek ve önerileri devletimize sunarken, bizler de bu destekleri yüksek katma değerli ihracata dönüştürmemiz gerektiğinin farkındayız. ‘Bilgi Rekabetinde Türkiye’ diyorsak, bunun da hakkını vermeliyiz” dedi.

 

 

 

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol