kapat ikonu

Erdoğan'ın açıklamaları çay üreticilerini harekete geçirdi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buğday ve arpa fiyatlarına zam yapılacağını açıkladıktan sonra çay üreticileri de fiyatlarda iyileştirme istiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ton başına bin 50 liradan alınan ekmeklik buğday fiyatının bu yıl yüzde 29 artışla bin 350 lira olduğunu söyledi.

Buğday ve arpa fiyatlarına zam yapıldı

Kaliteli buğdayın yüzde 4 primle ton başına bin 400 TL’nin üzerinden alınacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, arpanın yüzde 33 artışla bin 100 TL’den alınacağını, buğday tarımı için ise 200 TL destek ödemesi yapılacağını ifade etti.

Çay üreticileri de zam bekliyor

Buğday ve arpa fiyatlarına yapılan zam sonrası çay üreticileri de zam bekliyor. Çay üreticileri artan enflasyonla birlikte maliyetlerin yüksek oranda arttığını savunuyor.

“Çay üreticileri yıllardır sıkıntıda”

Fındıklı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Özsoy, çay üreticisinin ayakta kalabilmesi için yaş çay fiyatının 3.5 lira olması gerektiğini söyledi.

Başkan Özsoy, “Gübre fiyatı yüzde 100 artmış, işçilik yüzde 50, çay bezi, çay makası, yağmurluk, çuval, torba vs. ekipmanların fiyatı yüzde 40 oranında artmıştır. Çay üreticisi yıllardır sıkıntıda fakat bu yıl gübre, işçilik ve ekipmanlardaki fahiş fiyatlar üreticimizi daha da sıkıntıya sokacaktır. Hükümetin, çiftçimizin yüklü maliyetlerini göz önünde bulundurarak fiyat açıklayacağını umut ediyoruz” dedi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol