kapat ikonu

Erdoğan’dan Macaristan’a yatırım çağrısı: Birlikte yapalım

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Budapeşte'de düzenlenen Türkiye-Macaristan İş Forumu'nun konuştu.

  • Gündem
  • 09 Ekim 2018 18:15
  • Son Güncelleme: 09 Ekim 2018 23:16

Eylül ayında açıklanan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programı (YEP) ile birlikte katma değeri yüksek ürünlere yoğunlaşılacağını ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin Macaristan'ı yabancı bir ülke olarak görmediğini söyledi. Türkiye ile Macaristan ilişkilerinde muazzam bir ivme yakalandığını anlatan Erdoğan, Macaristan’a, ‘’Afrika'da ortak yatırıma girelim’’ çağrısında bulundu.

TÜRK EKONOMİSİ ŞOKLARA DAYANIKLIDIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu vurgulayarak; Türk ekonomisini ve bankacılık sistemini kimsenin çökertemeyeceğini ve şoklara dayanıklı olduğunu söyledi. Ticaret savaşları gibi söylemlerin Türkiye’nin ticaretini esir almaya çalıştığı bir ortamda Macaristan'la ekonomik iş birliğinin büyük önem arz ettiği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bu toplantıda ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği güncellemesi çalışmalarına hâlâ başlanamaması ve Türk iş adamlarının ve Türk milletinin vizeye tabi tutulması konusuna da değinerek; Türkiye’nin potansiyelinin kullanmasındaki en büyük engel olarak niteledi.

HEDEF 50 MİLYON TURİST

Macaristan'la özellikle savunma sanayine yönelik bazı adımların planlandığı ifade edilen görüşmede Türkiye’nin turizmde 40 milyona ulaştığını ve 2023'te hedefin 50 milyon turist olduğu belirtildi.

TÜRK EKONOMİSİ ŞOKLARA DAYANIKLIDIR

Türkiye’ye son dönemde yapılan spekülatif ve manipülatif saldırıların yaşandığını hatırlatan Erdoğan, bu saldırıların hedefinin Türkiye’ye başta terörle mücadele olmak üzere bekasını ilgilendiren hususlarda millî menfaatleriyle çelişen kararları kabul ettirme gayreti olduğunu söyledi.

''TÜRK EKONOMİSİNİ VE BANKARINI KİMSE ÇÖKERTEMEZ''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eylülde açıklanan YEP ile bundan sonra katma değeri yüksek ürünlere daha fazla yoğunlaşılacağını, Türk ekonomisinin dengelenme yönünde işaretler verdiğini aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ayrıca, Türk ekonomisinin temellerinin sağlam olduğunu, Türk ekonomisini ve bankacılık sistemini kimsenin çökertemeyeceğini, şoklara dayanıklı olduğunu ifade etti.

MACARİSTAN’LA TEYİTLEŞTİK

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasındaki ilişkilerin ekonomik boyutunun daha da güçlenmesi gerektiğini ifade etti. Erdoğan, girişimcilerin önünün açılmasını da istedi. Orban’ın da bu konuda kararlı olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şu ifadelerle bitirdi: Macaristan'dan ne alabileceksek almaya, Macaristan'ın da bizden ne alabilecekse alması konusunda teyitleştik…

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol