kapat ikonu

Erdoğan-Trump görüşmesi piyasaları nasıl etkiledi?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftanın ilk gününe artışla başladı ve 104.786,28 puan oldu.

  • Piyasalar
  • 07 Ekim 2019 13:59
  • Son Güncelleme: 07 Ekim 2019 14:03

BIST 100 endeksi, haftanın ilk gününe 1.322,76 puan artışı ile başladı ve 104.786,28 puan oldu. Beyaz Saray’dan yapılan açıklama ve Türkiye’nin kısa süre içinde Suriye’ye yapacağı operasyon haberleri piyasaları etkiledi.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 1,28 artışla 104.786,28 puana yükseldi.

Toplam işlem hacmi 5,1 milyar TL düzeyinde gerçekleşti

Günün ilk yarısında yükseliş eğiliminde hareket eden BIST 100 endeksi, saat 13.00 itibarıyla önceki kapanışa göre 1.322,76 puan artarken, toplam işlem hacmi 5,1 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

İlk yarıda bankacılık endeksi yüzde 1,87 ve holding endeksi yüzde 0,99 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,55 ile taş, toprak, en çok gerileyen ise yüzde 1,81 ile spor oldu.

Analistler, öğleden sonra yurt içinde bütçe verilerinin takip edileceğini, yurt dışında ise veri gündeminin zayıf olduğunu belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 102.500 seviyesinin destek, 105.000-105.500 bandının direnç bölgesi olduğunu kaydetti.

Piyasalar yeni haftaya Erdoğan-Trump görüşmesi ile başladı

Analistler, piyasaların yeni haftaya Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesi haberi ile başladığını kaydetti.

Erdoğan ve Trump'ın telefon görüşmesine ilişkin İletişim Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki liderin, Trump'ın daveti üzerine önümüzdeki ay Washington'da bir görüşme yapmayı kararlaştırdığı bildirildi.

İkili meselelerin yanı sıra Fırat'ın doğusunda kurulması planlanan güvenli bölge hakkında fikir alışverişinde bulunulduğu belirtilen açıklamada, Erdoğan'ın, PKK-YPG kaynaklı terör tehdidinin ortadan kaldırılması ve Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönüşünü sağlayacak koşulların oluşturulması için güvenli bölgenin şart olduğunu ifade ettiği kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırp iş insanlarına çağrı: hep birlikte daha da güçlendirelimCumhurbaşkanı Erdoğan'dan Sırp iş insanlarına çağrı: hep birlikte daha da güçlendirelim

ABD kuvvetleri çekiliyor mu?

Konuyla ilgili Beyaz Saray'dan yapılan duyuruda ise Türkiye'nin, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçeceği, ABD Silahlı Kuvvetleri'nin, bu operasyona dahil olmayacağı ve ABD kuvvetlerinin, artık doğrudan bu bölgelerde bulunmayacağı vurgulandı. Trump'tan Türkiye'ye yaptırım tehdidi! Dolar ne kadar oldu?Trump'tan Türkiye'ye yaptırım tehdidi! Dolar ne kadar oldu?

Altında Suriye operasyonu etkisi! İşte son fiyatlar...Altında Suriye operasyonu etkisi! İşte son fiyatlar...
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol